Każdy fan gier planszowych doskonale wie, że pionki mogą mieć przeróżny rozmiar, kształt i być wykonywane z różnorakich materiałów. W zależności od gry możemy spotkać się z pionkami w kształcie wielokolorowych słupów, schematycznych figurek, zadrukowanych kartoników, a nawet drobiazgowo wykonanych posążków. Wszystko zależy od fantazji twórców gier, budżetu przeznaczonego na jej produkcję i profilu odbiorców, do których gra jest kierowana.
Jeśli interesuje Cię temat produkcji gier planszowych dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule omówimy kwestię produkcji pionków do gier, a w szczególności skupimy się na rodzajach materiałów wykorzystywanych do ich wyrobu. Przeczytaj, a poznasz podstawowe rodzaje tworzyw przeznaczonych do produkcji pionków, ich wady i zalety. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie przyjemnością!
Pionki do gier planszowych, choć nie są ich obowiązkowym elementem, bardzo często są nie do zastąpienia. Wykonuje się je z różnorakich materiałów, posiadają przeróżne kształty, kolory i rozmiary. Dawniej były traktowane jako maleńkie dzieła sztuki, lecz obecnie coraz częściej kładzie się nacisk na redukcję kosztów ich wytwarzania i wzrost efektywności produkcji. Dlatego też kwestia produkcji pionów do gier planszowych ewoluowała. Gry planszowe z rozrywki wyłącznie dla zamożnych osób pochodzących z wyższych klas społecznych przekształciły się w popularną formą spędzania wolnego czasu dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich bogactwa, wieku czy pochodzenia. Podobnie pionki do gier z produktów luksusowych, wykonywanych wyłącznie z materiałów luksusowych takich jak kość słoniowa, metale i kamienie szlachetne, zmieniły swoją formę, a częściowo również zastosowanie.
Obecnie pionki do gier planszowych coraz częściej wykonuje się z tanich materiałów takich jak np. plastik lub karton. Tworzywa te z punktu widzenia zarówno projektantów, jak i producentów gier planszowych stwarzają duże możliwości, tzn. przy ich użyciu można wyprodukować pionki o dowolnym kształcie, kolorze i wielkości, a sam proces produkcji trwa bardzo krótko. Z drugiej jednak strony plastik i laminowany karton nie są materiałami ekologicznymi, przez co ich stosowanie jest obciążeniem dla środowiska naturalnego.
Dużą popularnością cieszą się również drewniane pionki do gier planszowych. W zależności od projektu gry mogą mieć one postać krążków, słupków zakończonych kulką (“pionki - ludziki”), kostek lub uproszczonych figurek ludzi lub zwierząt. Raczej rzadko wykonuje się pionki z drewna o bardziej zaawansowanych kształtach ze względu na niedokładność produkcji maszynowej elementów w tak małym rozmiarze. Osoby, którym zależy na większej oryginalności i uszczegółowieniu pionków najczęściej decydują się na ich zadrukowanie.
Plastik, karton i drewno to nie wszystkie materiały, z jakich wykonuje się pionki do gier planszowych. Tworzywami wykorzystywanymi dość często do ich produkcji są również różnorakie metale. Pionki metalowe są znacznie trwalsze od tych wykonanych z wyżej opisanych materiałów i pozwalają na stworzenie figurek o dowolnym kształcie. Z drugiej strony są one również nieco droższe.
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na wykonanie pionków do gier planszowych. Pierwszy to skorzystanie z usług jednej z firm wykonujących gry planszowe na zamówienie. Rozwiązanie to gwarantuje wysoką jakość produktu i estetyczny efekt wizualny. Jest odpowiednie dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją gier planszowych w celach zarobkowych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług drukarni w celu wykonania pojedynczego egzemplarza gry na użytek własny.
Drugą metodą jest stworzenie pionków we własnym domu. W tym celu wystarczy znaleźć odpowiedni do tego celu materiał, np. guziki, kamyki lub kapsle po napojach i przypisać im odpowiednią rolę.