Z czego wykonuje się pionki do gier planszowych?
GraPlanszowaDlaCiebie 15 luty 2021

Z czego wykonuje się pionki do gier planszowych?

Każdy fan gier planszowych doskonale wie, że pionki mogą mieć przeróżny rozmiar, kształt i być wykonywane z różnorakich materiałów. W zależności od gry możemy spotkać się z pionkami w kształcie wielokolorowych słupów, schematycznych figurek, zadrukowanych kartoników, a nawet drobiazgowo wykonanych posążków. Wszystko zależy od fantazji twórców gier, budżetu przeznaczonego na jej produkcję i profilu odbiorców, do których gra jest kierowana.

Jeśli interesuje Cię temat produkcji gier planszowych dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule omówimy kwestię produkcji pionków do gier, a w szczególności skupimy się na rodzajach materiałów wykorzystywanych do ich wyrobu. Przeczytaj, a poznasz podstawowe rodzaje tworzyw przeznaczonych do produkcji pionków, ich wady i zalety. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie przyjemnością!

Historia pionków do gier

Pionki do gier planszowych, choć nie są ich obowiązkowym elementem, bardzo często są nie do zastąpienia. Wykonuje się je z różnorakich materiałów, posiadają przeróżne kształty, kolory i rozmiary. Dawniej były traktowane jako maleńkie dzieła sztuki, lecz obecnie coraz częściej kładzie się nacisk na redukcję kosztów ich wytwarzania i wzrost efektywności produkcji. Dlatego też kwestia produkcji pionów do gier planszowych ewoluowała. Gry planszowe z rozrywki wyłącznie dla zamożnych osób pochodzących z wyższych klas społecznych przekształciły się w popularną formą spędzania wolnego czasu dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich bogactwa, wieku czy pochodzenia. Podobnie pionki do gier z produktów luksusowych, wykonywanych wyłącznie z materiałów luksusowych takich jak kość słoniowa, metale i kamienie szlachetne, zmieniły swoją formę, a częściowo również zastosowanie.

Plastikowe i kartonowe pionki do gier planszowych

Obecnie pionki do gier planszowych coraz częściej wykonuje się z tanich materiałów takich jak np. plastik lub karton. Tworzywa te z punktu widzenia zarówno projektantów, jak i producentów gier planszowych stwarzają duże możliwości, tzn. przy ich użyciu można wyprodukować pionki o dowolnym kształcie, kolorze i wielkości, a sam proces produkcji trwa bardzo krótko. Z drugiej jednak strony plastik i laminowany karton nie są materiałami ekologicznymi, przez co ich stosowanie jest obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Drewniane pionki do gry

Dużą popularnością cieszą się również drewniane pionki do gier planszowych. W zależności od projektu gry mogą mieć one postać krążków, słupków zakończonych kulką (“pionki - ludziki”), kostek lub uproszczonych figurek ludzi lub zwierząt. Raczej rzadko wykonuje się pionki z drewna o bardziej zaawansowanych kształtach ze względu na niedokładność produkcji maszynowej elementów w tak małym rozmiarze. Osoby, którym zależy na większej oryginalności i uszczegółowieniu pionków najczęściej decydują się na ich zadrukowanie.

Pionki metalowe

Plastik, karton i drewno to nie wszystkie materiały, z jakich wykonuje się pionki do gier planszowych. Tworzywami wykorzystywanymi dość często do ich produkcji są również różnorakie metale. Pionki metalowe są znacznie trwalsze od tych wykonanych z wyżej opisanych materiałów i pozwalają na stworzenie figurek o dowolnym kształcie. Z drugiej strony są one również nieco droższe.

Pionki DIY

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na wykonanie pionków do gier planszowych. Pierwszy to skorzystanie z usług jednej z firm wykonujących gry planszowe na zamówienie. Rozwiązanie to gwarantuje wysoką jakość produktu i estetyczny efekt wizualny. Jest odpowiednie dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją gier planszowych w celach zarobkowych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług drukarni w celu wykonania pojedynczego egzemplarza gry na użytek własny.

Drugą metodą jest stworzenie pionków we własnym domu. W tym celu wystarczy znaleźć odpowiedni do tego celu materiał, np. guziki, kamyki lub kapsle po napojach i przypisać im odpowiednią rolę.