GraPlanszowaDlaCiebie 18 luty 2019

Wszystko co musisz wiedzieć o Memo i Domino

Gry planszowe i karciane cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią doskonała rozrywkę i mają wiele walorów edukacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należą bez wątpienia memo i domino. Obie te gry pozwalają ćwiczyć pamięć, koncentrację i spostrzegawczość, a także działania pod presją czasu. Niezależnie od wieku i ilości graczy – z pewnością zapewnią dużo dobrej zabawy ich uczestnikom.

Gra Memo

Gra Memo polega na zbieraniu pasujących do siebie obrazków, które znajdują się zazwyczaj na niewielkich kartonikach. Gracze tasują karty i rozkładają je losowo na stole obrazkami do dołu, a następnie mają za zadanie odnaleźć pary. Uczestnicy odkrywają po dwie karty. Jeżeli tworzą parę – gracz zabiera je ze stołu i odkłada na bok, zyskując tym samym punkt. Jeśli karty do siebie nie pasują, po pokazaniu ich wszystkim graczom powinny wrócić na stół w te same miejsca. Gra toczy się aż do momentu, gdy na stole nie zostaną żadne karty.

Można zagrać także w inną wersję tej gry – tak zwanego Piotrusia. Do rozgrywki ponownie potrzebne są pary kart, a dodatkowo jedna karta bez pary. Osoba, która po dobraniu wszystkich innych kart zostanie z taką kartą w ręku, przegrywa. Zestawy gier Memo zawierają przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu elementów. Mogą służyć wyłącznie rozrywce albo także edukacji, na przykład poprzez umieszczenie podpisów w języku angielskim pod obrazkami.

Gra Domino

Kolejna alternatywa dla gier planszowych to Domino, w którym wykorzystuje się specjalne prostokątne klocki. Podzielone są na dwie części, na których znajduje się określona liczba oczek od zera do sześciu. W zestawie do gry znajdują się klocki z każdą kombinacją oczek. Co ciekawe, każda kombinacja występuje tylko jeden raz. Klocki z taką samą liczbą oczek nazywane są dublami. Łącznie na klockach znajduje się 128 oczek.

Na początku rozgrywki każdy gracz losuje po siedem klocków, a następnie jeden z uczestników rozpoczyna grę. Układa na stole jeden wybrany klocek i rozpoczyna łańcuch. Pozostali gracze mają za zadanie dokładać po jednym klocku w czasie swojej rundy, ale w taki sposób, aby liczba oczek na końcu sąsiadujących była taka sama. Duble także dokłada się do łańcucha, jednak powinny zostać obrócone pod kątem 90 stopni.

Gra domino ma wiele odmian, polegających niekiedy nie tylko na jak najszybszym ułożeniu łańcucha, ale również na liczeniu oczek. Dzięki temu, z powodzeniem może być nawet bardziej wciągająca niż niejedna gra planszowa.