GraPlanszowaDlaCiebie 17 grudzień 2021

Wciągające gry planszowe dla nastolatków

W gry planszowe uwielbiają grać zarówno dzieci, jak i dorośli. W końcu to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie znajomych lub rodziny. A co z nastolatkami? Martwisz się tym, że Twoja nastoletnia pociecha całe dnie spędza przed ekranem komputera lub telefonu? Nie chce grać z całą rodziną w Chińczyka i Eurobiznes? Cóż… może to najwyższy czas, żeby rozejrzeć się nieco bardziej. Produkcja gier planszowych rozwija się z roku na rok i zapewniamy, że na rynku znaleźć można gry planszowe, które pochłoną nastolatków na długie godziny. Jesteście ciekawi jakie? Zapraszamy do artykułu!

Jakie gry planszowe dla nastolatków wybrać?

Jeśli wydaje Ci się, że nastolatki lubią spędzać czas wyłącznie grając w gry komputerowe bądź czatując cały dzień na smartfonie to jesteś w dużym błędzie. Widocznie nie odkryłeś jeszcze wciągających gier planszowych dla młodzieży. Tak, zgadza się - gry planszowe dla nastolatków mogą wciągnąć na wiele, wiele godzin. Jak zainteresować młodzież grami planszowymi? Wystarczy sięgnąć po tytuły, które okazały się prawdziwym hitem. Co najlepsze, te gry idealnie sprawdzają się nie tylko podczas rodzinnych wieczorów, ale również podczas imprez i domówek. Aby ułatwić Ci wybór interesującej gry, stworzyliśmy krótki ranking tytułów, które zadowoliły nawet najbardziej wymagających nastolatków!

Dlaczego warto grać w gry planszowe w każdym wieku?

Warto jednak zacząć od odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle warto grać w gry planszowe? Co daje nam taka rozgrywka? Jak wpływa na umysł młodego człowieka?

I choć pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy brzmi – bo dają masę zabawy, to trzeba zdawać sobie sprawę, że gry planszowe dają nam o wiele, wiele więcej! Przede wszystkim to bardzo dobry trening dla umysłu. Nowoczesne gry planszowe mają rozbudowaną fabułę i zahaczają o wiele aspektów, dlatego uczą koncentracji, logicznego myślenia, czy strategii.

Niektóre znane (i mniej znane) tytuły wymagają dużej ilości kombinowania, łączenia faktów, odkrywania i strategicznego myślenia, co – zwłaszcza w przypadku nastolatków – jest bardzo pożądane.

Równie istotny jest fakt, że wspólne rozgrywki w gry planszowe zacieśniają więzi – zarówno te rodzinne, jak i relacje z przyjaciółmi i znajomymi. Partia w grę planszową potrafi zażegnać niejeden konflikt – i rodzinny, i wśród rówieśników. Wspólne tworzenie strategii i masa śmiechu działają leczniczo na wszystkie kłótnie!

Na sam koniec warto nadmienić o jeszcze jednej ważnej kwestii – podczas grania w gry planszowe nie psujemy sobie wzroku. Tak, jak ma to miejsce w przypadku spędzania czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych.

Jak wybrać grę planszową dla nastolatka?

Jeśli nie jesteś pewien, jakie zainteresowania ma nastolatek warto postawić na bestsellerowy, sprawdzony tytuł, który zainteresował nawet najbardziej kapryśną młodzież. Jakie tytuły będą odpowiednie?

  • Carcassonne – choć zdecydowanie jest to ulubieniec nie tylko nastolatków – w tę grę uwielbiają grać również dorośli, dlatego to idealna propozycja na długie wieczory spędzane w rodzinnym gronie, Co istotne, choć zasady gry są proste, to sama rozgrywka jest wciągająca, bardzo rozbudowana i niepowtarzalna. Jakie jest zadanie graczy? Muszą oni ułożyć mapę średniowiecznej krainy – mapa składa się z miast, dróg, klasztorów i innych, ciekawych pól. Oczywiście punkty zdobywamy zajmując pola przeciwników. Dodatkową zaletą gry jest dużą ilość dostępnych odmian, nawiązujących np. do Gwiezdnych Wojen, Dzikiego Zachodu czy afrykańskiego safari.
  • Munchkin - na jakich grach nastolatkowie spędzają zazwyczaj najwięcej czasu? Na grach RPG rzecz jasna! I właśnie w ten rodzaj gier wpisuje się popularny Munchkin. Już na wstępie warto zaznaczyć, że tę grę również wyróżnia bardzo szeroki wybór odmian nawiązujących do popularnych komiksów, filmów czy epok. Dzięki czemu jeszcze gra Munchkin zyskała na popularności? Dzięki ogromnej dawce humoru! Mimo, iż gra opiera się na budowaniu postaci, pokonywaniu złowieszczych potworów i zbieraniu skarbów, to przez całą rozgrywkę towarzyszy nam cała masa dobrej zabawy! Gra zachęca również do rozmaitych interakcji między uczestnikami – od pomocy, po przeróżne psoty i przeszkadzanie pozostałym graczom!

Mimo szerokiej dostępności gier planszowych istnieje jeszcze jedna, ciekawa opcja. Jeśli dobrze znasz zainteresowania i preferencje osoby, której chcesz podarować grę, napisz do naszej drukarni gier planszowych! Oferuje stworzenie własnej gry planszowej od A do Z! Możesz oprzeć się na tym, w co aktualnie gra nastolatek i w oparciu o tę wiedzę stworzyć własną grę planszową! Gry planszowe na zamówienie to świetny pomysł na prezent i gwarancja 100% sukcesu!