KartonDlaCiebie 13 maj 2019

Top 5. Najbardziej znane gry planszowe

Ciężkim zadaniem jest jednoznacznie stwierdzić, które gry planszowe zajmują ścisłe podium w oczach społeczności "grającej". Decyzja musi wynikać z paru istotnych elementów, które ocenią mechanikę i grywalność konkretnych egzemplarzy. Oczywiście na końcu i tak wszystko rozbija się o rzecz, z którą dyskutować trudno, a właściwie nie powinno się wcale - gust graczy. Niemniej, postaramy się przedstawić subiektywną listę najbardziej znanych gier planszowych, obok których nie można przejść obojętnie.

Trudny wybór najbardziej znanej planszówki

Wiadomym jest, że inaczej grę planszową oceni nastolatek, wymagający akcji i dynamicznej rozgrywki lub knucia, a inną ocenę wystawi osoba dorosła czy starsza, lubiąca statyczność, duży wysiłek umysłowy czy chociażby skoordynowaną współpracę pomiędzy graczami. Niektórzy lubują się w grach ekonomicznych, gdzie mogą zbijać majątek i prowadzić wymianę razem z innymi graczami, inni wolą rozgrywki detektywistyczne, gdzie gracze kontrolując drużynę badaczy, podążają tropem przestępcy. Nie brakuje też zwolenników stawanie na czele potężnej armii czy strategicznego planowanie rozwoju militarnego państwa.

Są jednak swoiste "białe kruki", istne legendy znane pośród wszystkich społeczności, czy to fanów RPG, krótkich karcianek czy parogodzinnych gier strategicznych. Poniższe "top 5" stanowi oczywiście wynik pracy na podstawie opinii prywatnej, zaś co zostało już podkreślone, o gustach w kwestii doboru gier planszowych możnaby wiele powiedzieć.

Nie uwzględniono w poniższej liście gier klasycznych, legendarnych takich jak szachy, warcaby czy chińczyk. Mimo, że są to gry planszowe, które zna każdy, nie jest to równoznaczne z tym, że nadal są one częstym gościem na stołach "nałogowych graczy". Pora więc przyjrzeć się najbardziej popularnym grom planszowym:

5. Catan

Catan to strategia i ekonomia w jednym. Gracze wcielają się w osadników zebranych w 2-4 grupy, przybywających na niezaludnioną wyspę Catan, celem wybudowania nań centrum ludzkiej cywilizacji. Podstawą mechaniki gry jest zdobywanie surowców i wymiana tychże pomiędzy graczami. Dzięki surowcom, takim jak drewno, wełna czy ruda gracze mogą rozbudowywać swoje "osiedla" bądź czynić je bardziej zaawansowanymi technologicznie.

Nie ma tutaj zbytnio możliwości rozwoju militarnego, zaś jedynym narzędziem utrudniania życia innym graczom jest tzw. złodziej, który pozwala podkraść nieodpowiedzialnym graczom nadmiar surowców.

4. Talisman - Magia i Miecz

Epicka przygoda dla graczy w każdym wieku. Duża grywalność, w miarę zrównoważona mechanika i możliwość wyboru ścieżki rozegrania pozwoliła pokochać "Talisman" pokoleniom fanów tolkienowskiej fantastyki. Gracze stają przed wyzwaniem zdobycia legendarnej Korony Władzy, na straży której stoją liczne potwory, pułapki i zagadki. Jest to pozycja, która może odpowiedzieć każdemu chętnemu na niezwykłą przygodę.

3. Splendor

Niezwykła gra o włoskich magnatach handlowych w czasach Odrodzenia, którzy mają za zadanie jak najszybsze i jak najprężniejsze rozwinięcie swojego imperium handlowego. Gracze mogą wybrać czy wolą rozbudowywać swoje kopalnie, stanowiące najtańsze z możliwych do zakupienia nieruchomości, czy też zamierzają zbierać tak cenne jak nieliczne kamienie szlachetne, by pozwolić sobie na zakup nieco bardziej prestiżowych pozycji, takich jak usługi jubilersko-wyrobnicze czy luksusowy sklep na głównej ulicy Wenecji.

<3>2. Monopoly

Można by rzec "ojciec" serii najpopularniejszych gier ekonomicznych, jakiej przyszło gościć na stołach zarówno młodych jak i starszych graczy. Ciągłe polowanie na nowe okazje na rynku, podróżowanie po miastach celem wykupywania ich usług i nieustacjące licytacje pomiędzy graczami to cechy, które czynią z tej pozycji rozrywkę dla każdego, nawet osoby niezaznajomionej do końca ze światem marketingu, banków i pieniądza. Co ciekawe, plansze do gry “Monopoly” to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów planszówkowego świata.

1. Scrabble

Gra pozbawiona dzielnych rycerzy, zamożnych kupców i ziejących ogniem smoków. "Scrabble" to pozycja umożliwiająca samorozwój poprzez pobudzenie własnej kreatywności słowotwórczej i pamięci. Gra polega na zaplanowaniu rozłożenia otrzymanych kafelków z literami, tak aby ułożyć jak najdłuższe słowo i tym samym zgarnąć jak największą ilość punktów wraz z premią. Dowolność rozrywki i parę trybów gry oraz duża przewidywalność mechaniki pozwala uczynić ze "Scrabble" grę przy której naprawdę trudno się nudzić, nawet osobą, które książki nie dotknęłyby dwumetrowym kijem.