Stare gry planszowe, które wciąż są na TOPie!

portaart.pl > Drukarnia  > Stare gry planszowe, które wciąż są na TOPie!
Ponadczasowe Gry Planszowe? Znamy Je! zdjęcie nr 1

Stare gry planszowe, które wciąż są na TOPie!

Aktualnie rynek gier planszowych przeżywa prawdziwy boom! Dostępne są kolorowe, zręcznościowe gry planszowe dla dzieci i wciągające, strategiczne gry planszowe dla dorosłych. Zanim jednak branża ta tak mocno się rozwinęła, przez wiele lat na TOPie było kilka tych samych tytułów. Jednak czy „było” jest dobrym słowem? Czy stare gry planszowe naprawdę odeszły w zapomnienie? Oczywiście, że nie! Niech pierwszy rzuci kamieniem, ktoś, kto z łezką nostalgii w oku nie tłumaczył dzieciom zasad… No właśnie! Zapraszamy do przeczytania artykułu – sprawdźcie, czy te 5 gier planszowych nadal jest w Waszej rodzinie na TOPie!

Chińczyk

Stara gra, a nadal ma w sobie cudowną magię! Naprawdę stara – została bowiem wydana 1914 r. I co najciekawsze, jej zasady nigdy nie zostały zmienione! A na czym polegają? Zasadniczo są bardzo, bardzo proste, a wygrana w dużej mierze zależy od szczęścia. Każdy z graczy ma cztery pionki, które musi doprowadzić ze „schowka” do „domku”. Aby wyjść ze schowka, należy wyrzucić 6 oczek na kostce. Następnie poruszamy się po planszy. Kiedy wyrzucimy 6 oczek, mamy prawo do ponownego rzutu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy doprowadzi wszystkie pionki do „domku”. W całej grze jest jednak mały element niebezpieczeństwa – kiedy któryś z graczy wejdzie na pole aktualnie zajęte przez innego uczestnika, to ten musi cofnąć swój pionek z powrotem do schowka. Jeden taki ruch niejednokrotnie popsuł nam szyki! Ech, te emocje!

Domino

Ile radości daje nam ta gra! Długie jesienne wieczory przy herbacie i partyjka za partyjką! Komu możemy zawdzięczać tę masę radości? Domino pochodzi z Azji, konkretnie z Chin. Europejczycy pokochali Domino dopiero w XVIII wieku.

Podstawowa wersja tej gry planszowej zakłada, że gracze wybierają ze wspólnej puli po siedem kostek domina. Jeden z graczy rozpoczyna partię i wykłada pierwszą kostkę. Kolejny gracz musi dołożyć kostkę z taką samą liczbą oczek. I tak każdy gracz po kolei. Jeśli gracz nie ma w swojej puli kostki z liczbą oczek pasującą do tej, która aktualnie leże na stole, to dobiera kostkę domina z puli wspólnej – tak długo, dopóki na nią nie trafi. Oczywiście partię wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się wszystkich kostek domina.

Memory

Ulubieniec dzieci, ulubieniec dorosłych – niezastąpione memory. Jakie są zasady? Bardzo proste. Gra składa się z kart (przedstawiających obrazki, grafiki, ilustracje, wzory, symbole), z których każdy ma swoją parę. Cała zabawa polega na tym, żeby wśród poukładanych rewersem do kurt kart te pary odnaleźć. Oczywiście na raz każdy gracz może odsłonić w swojej turze tylko dwie karty. Pozostali uczestnicy zabawy muszą dokładnie obserwować, jakie karty zostały odsłonięte i zapamiętywać ich położenie. Ponieważ po odsłonięciu kart, jeśli nie trafimy pary, karty ponownie odwracamy na drugą stronę. A grę wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par.

Rodzinne partie memory to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wspaniałych chwil z bliskimi. Memory ćwiczą pamięć i bardzo pozytywnie wpływają na rozwój malucha. Dlatego rodzice do dziś bardzo chętnie grają w memory razem z dziećmi.

Scrabble

Klasyk, klasyków. Najlepsza gra na świecie! Scrabble trafiły do sprzedaży w 1946 roku i od tego czasu niezmiennie podbijają serca graczy w różnym wieku! Na czym polegają zasady tej gry planszowej? Każdy gracz losuje siedem kostek z literami, z których… będzie musiał układać słowa! Wszystkie litery mają przyporządkowana określoną liczbę punktów. Wyrazy układa się na specjalnej planszy w taki sposób, że przynajmniej jedna litera każdego nowego wyrazu musi być wspólna ze słowami, które zostały już ułożone. z tymi, które zostały już ułożone. Gra toczy się tak długo, aż nie skończą się płytki z literkami. Wygrywa ten gracz, który zebrał największą ilość punktów.

Scrabble do dziś królują na rodzinnych, sobotnich wieczorach i piątkowych imprezach w gronie znajomych. Co więcej, Scrabble bardzo pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i pomaga we wzbogacaniu zasobu słownictwa.

Monopoly

Czymże byłaby ta lista bez Monopoly? Najbardziej ulubiona i najbardziej znienawidzona pozycja na świecie. Wciąż niezastąpiona na każdej imprezie. A z roku na rok powstaje coraz więcej nowych odsłon tej gry planszowej – Monopoly Friends, Monopoly Gra o Tron, Monopoly Marvel, Monopoly Riverdale… moglibyśmy tak w nieskończoność.

Zasady Monopoly są stosunkowo proste. Po wyrzuceniu określonej ilości oczek przesuwamy się na planszy. Kiedy staniemy na danym polu, mamy dwie opcje – kupujemy nieruchomość lub płacimy komuś, kto kupił ją wcześniej. Na kupowanych nieruchomościach zarabiamy i tak kończy się gra – wygrywa ten, kto jako ostatni zostaje na planszy, czyli ten, kto ma najwięcej pieniędzy.

Ech, stare gry, a nadal dają tyle radości. Co byłoby, gdybyś stworzył grę planszowe samemu? Możemy to sprawdzić! Gra planszowa na zamówienie jest bardzo popularną opcją na prezent – dla kogoś lub dla samego siebie!