GraPlanszowaDlaCiebie 12 lipiec 2021

Rodzaje gier planszowych

Gry planszowe to ciesząca się coraz większą popularnością rozrywka dla małych i dużych. Nie tylko integrują ze sobą całe towarzystwa, ale także pełnią niesamowitą funkcję edukacyjną. Współczesny rynek planszówek proponuje zróżnicowane gatunki, mechanikę i zasady gier. Dlatego każda rozgrywka może być całkiem nowym doświadczeniem dla graczy. Jakie są zatem rodzaje gier planszowych i czym różnią się między sobą?

Eurogry

Bardzo znany i lubiany przez graczy rodzaj planszówek. Dlaczego? Gry te charakteryzują się małą losowością. Żeby osiągnąć zamierzony cel trzeba mocno poruszyć szare komórki i od początku do końca rozgrywki kierować się opracowanym planem. Mamy tam wszystko, o co chodzi graczom. Jest zatem rywalizacja, ale nie polegająca na atakowaniu przeciwników, tylko na walce o surowce, czy pola gry. W przeciwieństwie do gier amerithase - mniejsze znaczenie ma w nich fabuła. Najważniejsza jest mechanika gry. Przykładem Eurogry jest popularna Carcassone.

Carcasonne

Gracze sami układają planszę z niewielkich kafelków, które łącząc się ze sobą tworzą miasta, osady, zielone łąki i drogi. Ich zadaniem jest zdobycie jak największej ilości punktów, ale muszą być czujni i w odpowiednim momencie zablokować przeciwnika. To jedna z nielicznych planszówek, w które z powodzeniem zagrają nawet dwie osoby, a rozgrywka nie traci na atrakcyjności.

Gry strategiczne i ekonomiczne

Planszówki, które przynoszą graczom niezwykłą dawkę satysfakcji. Gracze zmuszeni są tak prowadzić rozgrywkę, aby decyzje przez nich podjęte nie przyniosły im strat. Gry tego rodzaju uczą, jak zarządzać posiadanymi zasobami, dlatego są idealnym wyborem dla młodszych i starszych. Strategiczne gry planszowe zmuszają do myślenia „kilka kroków na przód”. Myślenie tu i teraz może okazać się zgubne i popsuć misterny plan osiągnięcia założonego celu. Jedną z najchętniej wybieranych gier tego typu jest Peurto Rico.

Puerto Rico

Zadaniem graczy podczas pasjonującej rozgrywki jest zarządzanie wyspą. Wykonują oni kolejne akcje wcielając się w różne postacie – poszukiwacza złota, plantatora, kupca, czy gubernatora. Starając się zachować przewagę nad przeciwnikami gracz podejmuje ryzykowne decyzje konsekwentnie zdobywając kolejne punkty. Ciągle zmieniające się warunki zmuszają do szybkiego działania, aby tylko nie dać przewagi przeciwnikom.

Gry logiczne

Gry logiczne to doskonały sposób na rozruszanie szarych komórek. W zależności od wieku gracza, przyjmują postać prostych łamigłówek, albo skomplikowanych zadań wymagających skomplikowanych operacji logicznych. Wszystko zaczęło się wieki temu, kiedy to ulubioną rozrywką ówczesnych były niezwykle cenione po dziś dzień szachy i warcaby. To te gry z całą pewnością uznać można za prawzory dzisiejszych gier logicznych. Choć szachy wciąż królują w niejednym domu, to na rynku pojawiło się tysiące nowych tytułów popularnych łamigłówek.

Rój

Gra przeznaczona dla dwóch osób, które rywalizują ze sobą wykazując się umiejętnościami logicznego myślenia, strategicznego planowania i wyobraźnią przestrzenną. Niezwykle przyjemna intelektualna rozgrywka jest prawdziwym wyzwaniem dla graczy.

Gry dla dzieci

Choć do przedstawionych powyżej gier planszowych, z powodzeniem można wprowadzić rezolutnego kilkulatka, to jest też wiele tytułów przeznaczonych z myślą o najmłodszych. Ładna kolorystyka na planszy, efektownie wyglądające pionki, czy żetony i przede wszystkim proste zasady – to sprawi, że dziecko chętnie odejdzie od telewizora, by wspólnie z rodzicami i rodzeństwem oddać się wesołej rozgrywce. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych to gra Superfarmer.

Superfarmer

Kultowa gra rodzinna zaprojektowana przez wybitnego polskiego matematyka jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Gracze wcielają się w rolę hodowcy zwierząt, który marzy, by zostać superfarmerem. Żeby tak się stało, w swoim gospodarstwie musi zgromadzić różne gatunki zwierząt domowych. Wszystko byłoby prostsze, gdyby znienacka, od czasu do czasu nie wpadał przebiegły lis, albo groźny wilk...

Masz pomysł na własną grę?

Jeśli jesteś zaprawionym graczem planszówek to pewnie w głowie kiełkuje Ci pomysł własnej niepowtarzalnej gry. Istnieje teraz możliwość zaprojektowania niebanalnych gier planszowych na zamówienie. Masz obmyślone reguły rozgrywki i wstępny projekt elementów? Możesz wykreować planszę dokładnie taką, jaka jest w Twojej koncepcji. Estetycznie wykonane pionki, bajkowe karty, czy pierwszorzędne żetony – wszystko może wyglądać dokładnie tak, jak w Twoim zamyśle. Gra planszowa wykonana na zamówienie będzie z pewnością ulubioną pozycją pośród gier, które już stoją na Twoich półkach.