Pierwsza gra planszowa dla dziecka – kiedy kupić?
GraPlanszowaDlaCiebie 14 styczeń 2022

Pierwsza gra planszowa dla dziecka – kiedy kupić?

Każdy rodzic czeka na pierwsze kroki, pierwsze słowo, pierwsze wspólne wakacje, a w końcu… na pierwsze rodzinne wieczory spędzone przy grach planszowych. I trudno się temu dziwić! W końcu gry planszowe to wspaniała rozrywka dla wszystkich domowników. Na szczęście, wcale nie musimy na nie długo czekać. Rynek gier planszowych oferuje bowiem całkiem sporo ciekawych propozycji dla najmłodszych – i jak się okazuje, w planszówki z powodzeniem mogą grać już 2-3 latki! Co powinna zawierać pierwsza gra planszowa dla dziecka? Dlaczego warto kupować najmłodszym dzieciom gry planszowe? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe? Powodów jest całe mnóstwo! Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci uczą się głównie poprzez zabawę. Dlatego, poza wspaniałą rozrywką w rodzinnym gronie, planszówki wspierają rozwój dziecka, praktycznie w każdym z możliwych obszarów. Wspierają rozwój intelektualny, emocjonalny, fizyczny, a także społeczny.

Ogromną zaletą gier planszowych jest nauka współpracy i integracji w grupie. Planszówki wspierają socjalizację dziecka, jednocześnie pielęgnując rodzinne więzi. Zbawiennie wpływają na relacje między rodzicami a dzieckiem, a także pomiędzy rodzeństwem czy kuzynostwem.

Gry planszowe dla najmłodszych uczą i rozwijają

Planszówki pomagają się integrować, nabywać umiejętności, oswajać różne – także niewygodne – sytuacje. To doskonała okazja, by przyswajać zasady, także społeczne. Dzieci mają okazję do komunikowania się, ale i uczą się tego, czym są zasady. Trenują cierpliwość, muszą z pokorą dostosowywać się do reguł gry, które narzuca instrukcja. Te ćwiczenia charakteru z pewnością zaowocują w przyszłości.

Poza tym, że gry planszowe dla dzieci pomagają się integrować, wpływają również na naukę nowych umiejętności i radzenie sobie z wieloma, często trudnymi, sytuacjami. Dzieci uczą się przyswajać i respektować zarówno zasady gry, jak i zasady społeczne. Poprawiają umiejętności komunikacyjne i trenują cierpliwość – w końcu dostosowanie się do poleceń zawartych w instrukcji nie zawsze jest maluchom na rękę.

Gry planszowe dla najmłodszych pomagają także w oswajaniu się z własnymi emocjami. Uczą, jak smakuje słodki smak zwycięstwa i gorzki smak porażki. Pomagają odkrywać również inne trudne emocje – jak frustracja, złość, rozczarowanie czy irytacja. Nauka przegrywania i radzenia sobie z porażką bardzo dobrze kształtuje charakter.

Nie można też zapominać, że gry planszowe dla najmłodszych rozwijają pamięć, trenują cierpliwość, uczą koncentracji, a także wpływają pozytywnie na koordynację wzrokowo-ruchową w zakresie małej motoryki.

 Jaką grę planszową kupić dla 2-3 latka?

Jeśli nie chcesz zniechęcić swojego malucha, koniecznie wybierz grę odpowiednią do jego wieku. Rynek gier planszowych jest bardzo mocno rozbudowany i z pewnością znajdziesz na nim grę, która w pełni zadowoli Twoje dziecko.

Nawet najbardziej znane tytuły można znaleźć w nieco uproszczonej wersji, np. z kostką do gry przeznaczoną dla najmłodszych dzieci. Takie kostki zamiast standardowych oczek mają pola z kolorami. Możesz także zdecydować się na zakup dużej kostki do gry z oczkami i wtedy wspólnie z maluchem ćwiczyć liczenie.

Gry planszowe dla najmłodszych dzieci zaskakują różnorodnością - możliwość wyboru jest naprawdę ogromna. Warto zachęcać dzieci do grania w planszówki już od najmłodszych lat. Umiejętności wypracowane podczas rodzinnych rozgrywek na pewno przydadzą im się w przyszłości. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat z przyjemnością siądą do gry planszowej, zamiast gry na telefonie czy komputerze. Na szczęście w sklepach bez problemu znajdziesz gry z postaciami z bajek czy klasyczne memory bądź domino ze zwierzątkami bądź ulubionymi bohaterami z kreskówek. Co więcej, produkcja gier planszowych oferuje także wyjątkowo ciekawą opcję – gry planszowe na zamówienie. Dzięki temu własna gra planszowa nie jest już tylko marzeniem! Możecie rodzinnie spędzać czas przy zaprojektowanej przez Was planszówce – wtedy już na pewno nie będziecie się nudzić!