Najlepsze gry planszowe — poznajmy planszówki na każdą okazję
GraPlanszowaDlaCiebie 5 kwietnia 2023

Najlepsze gry planszowe — poznajmy planszówki na każdą okazję

Planszówki, niezmiennie od pokoleń uczą, bawią i zacieśniają więzi zarówno rodzinne, jak i towarzyskie. Niestety wybór dobrej planszówki nie jest już tak oczywisty, bowiem przy każdym nowym tytule musimy spędzić naprawdę sporo czasu, aby nie tylko przewertować instrukcję gry od A do Z i wdrożyć się w jej zasady, ale także przełożyć teorię na praktykę. W związku z tym zebraliśmy, naszym zdaniem TOP 3 najlepszych gier planszowych, których zasady można poznać i wdrożyć w grę już w kilka minut. Zobaczmy zatem wspólnie propozycje najlepszych gier planszowych na każdą okazję.

Najlepsze gry planszowe — po jakie tytuły warto sięgnąć?

Gry planszowe niezależnie od wieku, czy poziomu zaawansowania uczestników rozgrywek stanowią świetną formę spędzania wolnego czasu. Aby jednak taka planszówka w pełni satysfakcjonowała wszystkich — mniej lub bardziej zaawansowanych graczy, powinna być dostosowana zarówno do samych graczy, jak i okoliczności. Po inną grę planszową sięgniemy bowiem, będąc na imprezie, a po inną na rodzinny wieczór.

Poniżej pragniemy przedstawić naszym zadaniem 3 najlepsze gry planszowe, które będą świetnym wyborem zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych graczy. To popularne tytuły, które sprawią, że nie będziesz musiał spędzać długich godzin, aby poznać instrukcje do gry, a później wdrożyć wszystkie zasady do gry. Oto kilka naszych sprawdzonych propozycji, jeśli chodzi o najlepsze gry planszowe.

7 Cudów Świata

7 Cudów Świata to świetny przykład na to, że gry planszowe strategiczne wcale nie muszą być trudne i skomplikowane. Zasady tej rozgrywki są niezwykle proste, można by rzec banalnie proste i co najważniejsze, można je zrozumieć już w kilka minut.

Łatwość prowadzenia rozgrywek to jednak niejedyna zaleta tej gry planszowej. Na uwagę no i oczywiście ogromną pochwałę zasługuje również samo wykonanie oraz mnóstwo możliwości prowadzenia rozgrywek. Gracze punkty końcowe zdobywają tutaj za postawione budynki, wygrane konflikty zbrojne, zawartość skarbca no i oczywiście za wybudowanie tytułowego Cuda Świata.

Niewątpliwym atutem tej gry jest możliwość dopuszczenia do rozgrywek od 3 do 7 graczy, dzięki czemu, ta gra planszowa będzie idealnym wyborem zarówno na rodzinne, jak i imprezowe spotkania. Przeciętna rozgrywka trwa tutaj około 30 minut, dzięki czemu nawet najmłodsi gracze nie zdążą się znudzić tą planszówką.

Carcassonne

Najlepsze gry planszowe mają to do siebie, że nie wychodzą z mody, nawet wraz z upływem lat. Doskonałym tego przykładem jest gra planszowa Carcassonne, której pierwsza wersja miała swoją premierę już w 2000 roku. Na przestrzeni lat gra przechodziła oczywiście swego rodzaju transformację. Zmieniła się oprawa graficzna, która mimo to zachowała swój oryginalny styl.

Gra Carcassonne ze względu na swój unikalny, trochę przypominający puzzle charakter stała się propozycją najlepszej gry planszowej dla dzieci. Niemniej sprawia ona również mnóstwo frajdy tym starszym graczom. Według nas to jedna z najlepszych gier planszowych dla rodziny z dziećmi. W rozgrywkach może brać udział od 2 do 5 graczy, a czas trwania pojedynczej rozgrywki to około 30-45 minut.

Dixit

Dixit to propozycja, która na przestrzeni lat nie schodzi z rankingu zestawiającego najlepsze gry planszowe na imprezę. Dlaczego jest tak popularna? Przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i łatwość wdrożenia wszystkich (nawet początkujących) graczy w zasady gry. Jest to narracyjna gra planszowa, w której gracze sami wymyślają i odgadują skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kartach do gry. Sama mechanika gry jest bardzo prosta i wciągająca. Jesteśmy przekonani, że zabawa z tą grą nie znudzi się, nawet po wielu godzinach spędzonych na rozgrywce.