Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny
GraPlanszowaDlaCiebie 15 maja 2023

Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny

Choć długi weekend za nami, to jednak czas urlopowy z rodziną nadal przed nami. Wiele osób zastanawia się, jak zorganizować wspólny czas, aby zarówno najmłodsi uczestnicy wakacyjnego wyjazdu, jak i dorośli nie byli znudzeni brakiem dodatkowych atrakcji. Rozwiązaniem są oczywiście gry planszowe, które zawsze, ale to zawsze są doskonałą formą zabawy, a także aktywizacją, wymagającej nie lada wysiłku umysłowego. I nie mamy na myśli wyłącznie najmłodszych uczestników gier planszowych, ale także dorosłych graczy. Po jakie tytuły warto sięgnąć, aby cała rodzina mogła zasiąść do wspólnej rywalizacji?

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy pięć — według nas — najciekawszych tytułów gier planszowych familijnych. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi będą pomocne.

Fajne gry planszowe rodzinne — nasze propozycje

Gry planszowe rodzinne to nie tylko popularny Chińczyk, Warcaby, czy Eurobiznes (choć ten ostatni nadal cieszy się niesłabnącą popularnością). Poniżej prezentujemy najlepsze propozycje gier planszowych, w których rozgrywkach może wziąć udział cała, wielopokoleniowa rodzina — od najmłodszych graczy, po seniorów.

  1. "Ticket to Ride"
  2. Ta popularna rodzinna gra planszowa umożliwia graczom budowanie tras kolejowych i zdobywanie punktów za połączenie miast na mapie. Jest łatwa w przyswojeniu zasad i co najważniejsze oferuje zarówno strategię, jak i elementy losowe, które z pewnością nie raz zaskoczą wszystkich uczestników gry. To propozycja gry planszowej familijnej, która ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  3. "Catan" (znana również jako "Osadnicy z Catanu")
  4. To klasyczna gra planszowa dla rodziny, w której gracze rywalizują o zasoby na fikcyjnej wyspie Catan. Zbierają surowce, budują drogi, osady i miasta, starając się zdobyć punkty. "Catan" to oferuje strategiczne podejście i pozwala na interakcje pomiędzy uczestnikami, co z pewnością może przyciągnąć uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  5. "Dixit"
  6. Jest to wciągająca gra rodzinna planszowa polegająca na opowiadaniu historii za pomocą ilustracji. Gracze wybierają karty z pięknymi obrazkami i wymyślają krótkie opowieści, które pasują do nich. Celem jest zrozumienie, która karta należy do opowieści opowiedzianej przez innego gracza. "Dixit" rozwija wyobraźnię i kreatywność, a także umożliwia zabawę dla różnych grup wiekowych.

  7. "Codenames"
  8. To gra słowna, w której gracze dzielą się na dwie drużyny i starają się odgadnąć tajemnicze słowa na planszy za pomocą podpowiedzi. Jest to propozycja z kategorii gier planszowych familijnych, która wymaga komunikacji i dedukcji, a także umiejętności znalezienia wspólnego języka w drużynie. Może dostarczyć wiele zabawy i śmiechu dla całej rodziny.

  9. "Pandemic"
  10. Ta kooperacyjna gra planszowa rodzinna dla dorosłych (skierowana jest dla uczestników w wieku 14+), która stawia graczy w roli członków zespołu walczącego z globalnymi epidemiami. Celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób i znalezienie lekarstwa przed upływem czasu. "Pandemic" wymaga współpracy i strategii, a także pozwala na odkrywanie nowych tajemnic podczas rozgrywki.

Rodzinne gry planszowe — podsumowanie

Lista popularnych gier planszowych rodzinnych jest znacznie dłuższa. W tym wpisie zaprezentowaliśmy tylko te tytuły, które według naszej opinii sprawdzą się w każdej sytuacji — na rodzinnych wakacjach, w trakcie długiego weekendu, czy po prostu wieczorem, kiedy chcecie poza telewizją zakosztować odrobiny dobrej zabawy. Co ciekawe, nie musisz jednak sięgać wyłącznie po tradycyjne tytuły z sieciówek. Możesz także stworzyć swoje własne autorskie, plansze do gry, czy karty. Możesz to zrobić według własnego pomysłu, lub zainspirować się jednym z podanych przez nas tytułów. Taką usługę wykona dla Ciebie doświadczony producent gier planszowych na zamówienie, firma Gra Planszowa dla Ciebie.