KartonDlaCiebie 27 maj 2019

Małe czy duże gry planszowe dla dzieci?

Tematem ciekawym dla graczy - rodziców jest dostosowanie skomplikowania fabularnego i mechanicznego gry planszowej do poziomu rozumnej percepcji dziecka. Jest to o tyle trudne, że nieraz dzieci różnią się umiejętnościami zrozumienia co bardziej skomplikowanych, czy zmiennych zależnie od trybu rozgrywki zasad. Na co więc zwracać uwagę wybierając gry planszowe dla dzieci?

Niebezpieczeństwa złego wyboru gry

Można się spodziewać, że większość siedmio- czy ośmiolatków nie będzie miała większego problemu z ogarnięciem zasad kolekcjonerskiej karcianki czy zbioru reguł przyjemnych dla młodszych gier z wyższej półki, typu "Catan" albo "Talisman". Inną kwestią pozostaje jednak przyjemność jaką można czerpać podczas wspólnej rozgrywki z dzieckiem. Ciągłe pilnowanie przestrzegania zasad i korygowanie niezgodnych z nimi ruchów dzieci, może zabić całą przyjemność gry.

Oznaczenia na pudełkach do gier planszowych, pozwolą uniknąć rozczarowania

Przy prowadzeniu rozgrywki najważniejsze jest równomierne czerpanie przyjemności. Oczywistym jest, że rodzice będą postawieni na straży zasad, jednak do tego należy dołączyć pewien rodzaj umiejętnego utrzymania koncentracji grającego dziecka, co w pewnych momentach bywa bardzo trudne i męczące. Aby tego uniknąć, niezależnie od chęci i poziomu umiejętności percepcyjnych młodego gracza, warto jednak przestrzegać restrykcji wiekowych. Pudełka do gier planszowych najczęściej posiadają odpowiednie oznaczenia, które pokażą, ile lat powinno mieć dziecko, aby w pełni skorzystać z danej gry.

Oczywiście nie znaczy to, że młodsi nie mogą próbować swoich sił w gry na skalę "Horroru w Arkham" czy planszowej "Gry o Tron" - instrukcje od 30 do 60 stron uważnego czytania. Lepiej jednak pierwsze kroki stawiać z planszówkami dedykowanymi dla najmłodszych, co pozwoli na “oswojenie się” z sytuacją, gdy trzeba respektować zasady narzucane przez system, niezależnie od tego czy się wygrywa czy nie.

Jakie gry planszowe wybrać dla dziecka?

Dobrymi grami na sam początek przygody z planszówkami będą te oparte na zręczności. Przykładem może być gra "Totem", krótkie gry karciane takie jak "Siedem" czy "Gangi Nowego Jorku", lub gry na rozwój intelektualny rodzaju "Wudu". Zaletą gier dostosowanych do wieku odbiorców i tych nastawionych na dzieci jest także mała ilość elementów, które trzeba skrupulatnie chować po każdej rozgrywce, a których całkiem sporą ilością charakteryzują się bardziej skomplikowane i skierowane do starszych graczy pozycje.

To ważne szczególnie, że dzieci posiadają tendencję do nałogowego gubienia pomniejszych elementów, co w późniejszych etapach rozgrywki nie tyle ją utrudnia, co po prostu czyni ją mniej przyjemną i irytuje starszych uczestników gry.

Chcesz wiedzieć więcej? Jako producent gier planszowych wykonujemy na zamówienie najpopularniejsze tytuły. Sprawdź nasze portfolio!