Kiedy zacząć przygodę dzieci z planszówkami?
GraPlanszowaDlaCiebie 1 grudnia 2022

Kiedy zacząć przygodę dzieci z planszówkami?

Jeśli jesteś fanem gier planszowych i od dzieciństwa uwielbiasz ten sposób na spędzanie wolnego czasu, to z pewnością marzysz też, by pasją do planszówek zarazić swoje pociechy. To dobrze, gdyż gry planszowe pozytywnie wpływają na mózg dziecka i jego rozwój. Nie wiesz, jednak, kiedy rozpocząć naukę dzieci w gry i jak nauczyć dziecko grać w planszówki? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Jaki wiek na gry planszowe?

Część rodziców uważa, że im szybciej, tym lepiej, inni z kolei twierdzą, że dopiero wtedy, gdy dziecko wykazuje zainteresowanie grami planszowymi. Prawda jest gdzieś pośrodku – warto próbować i obserwować dziecko, jego zachowanie i chęć do spędzania czasu w ten sposób. Kluczem w tym wypadku nie jest wiek – doskonale w Gry planszowe może grać zarówno 2 latek, jak i 5 latek. Najważniejsze jest właściwe dopasowanie gry do wieku i umiejętności malucha.

Chcąc sprawdzić, czy dziecko jest zainteresowane wspólnymi rozgrywkami, warto początkowo zaprosić go gry jako obserwatora bądź pomocnika. Jest to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku jednego dziecka, jak i już kolejnego. Pierwsze dziecko może być pomocnikiem jednego z rodziców, a gdy przyjdzie do nauki rodzeństwa, może być ono pomocnikiem siostry lub brata. Pamiętaj jednak, że jeśli maluch nie będzie interesował się grami planszowymi to nic na siłę – nauka dzieci w gry planszowe ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem!

Jak nauczyć dziecko gry w planszówki?

Początki nauki dzieci w gry planszowe są nie tylko trudne, ale też wymagają ogromnych pokładów cierpliwości. Nawet ze starszakiem początkowo nie uda się od razu siąść do stołu, wyciągnąć planszówkę i pyknąć partyjkę. Dziecko w każdym wieku – to małe i to nieco starsze, należy stopniowo wprowadzić w świat gry. Jak nauczyć dziecko grać w planszówki?

Przede wszystkim pamiętać, że gra w planszówki nie może być nudna. Małe dzieci uwielbiają, gdy ciągle coś się dzieje, ale jednocześnie zadania, które musi wykonać, nie mogą być zbyt trudne. Zbyt wysoki poziom skomplikowania zabawy zniechęci malucha, a jeśli całość będzie trwać zbyt długo – maluch nie będzie mógł usiedzieć w miejscu. Dzieci uwielbiają ruch, dlatego dobrze, gdy wybrane gry są dynamiczne i nie musi zbyt długo czekać na swoją kolej.

Pamiętaj również o cierpliwości, szczególnie gdy w grze jest ogrom kostek, pionków, kart czy innego rodzaju akcesoriów. Maluch dopiero poznaje planszówki, jest to dla niego coś całkowicie nowego i nic dziwnego, że chce wszystkiego dotknąć i zobaczyć. Nie denerwuj się – daj mu czas na oswojenie się z nowymi przedmiotami.

Ważne jest również, by podczas nauki dzieci w gry planszowe wyeliminować wszelkie rozpraszacze. Warto więc zadbać o porządek w obszarze, w którym będziecie grać, wyłączenie telewizora, muzyki czy nawet telefonów. Dzięki temu skupicie się na zabawie.

Jakie gry wybrać na początek?

Wybór gier dla dzieci uczących się gry w planszówki jest ogromny. Wybierając odpowiednią, warto nie tylko kierować się oznaczeniami na opakowaniu, ale też przeanalizować umiejętności dziecka i jego możliwości. Najlepiej zacząć od najprostszych – tych z oznaczeniem 2+ na opakowaniu. Może się jednak okazać, że 3 latek świetnie poradzi sobie z grami dla 5-latków. To dobrze, ale pamiętajcie, by nie zmuszać dziecka i na siłę nie uczyć go elementów, których nie jest w stanie jeszcze zrozumieć.

Wśród planszówek dla małych dzieci, dobrym wyborem są gry zawierające:

  • kostki z kolorowymi oznaczeniami – po rzucie kotką ruch odbywa się na podstawie wyrzuconego koloru,
  • elementy memo – dopasowywanie puzzli w pary czy szukanie identycznych elementów jest ciekawe i proste nawet dla najmłodszych,
  • duże pionki, figurki i inne akcesoria – dobrze, gdy są one drewniane, plastikowe lub gumowe. Elementy papierowe mogą dość szybko ulec zniszczeniu.

Dla początkujących maluchów uczących się gry w planszówki dobrym wyborem są gry kooperacyjne, tj. gry, w których nie wygrywa jedna osoba, a cała drużyna. Maluchy nie lubią porażek – dzięki takie opcji szanse na wygraną są większe, a tym samym maluch nie zniechęca się i podejmuje kolejne próby.