GraPlanszowaDlaCiebie 5 lipiec 2021

Jakie gry planszowe dla starszej młodzieży?

Choć gry planszowe kojarzone są często jako zabawa najmłodszych dzieciaków, od dawna cieszy się rosnącą popularnością wśród starszych. To coraz częstszy sposób spędzania czasu z przyjaciółmi dla wszystkich, którzy marzą o odpoczynku po ciężkim dniu pracy, czy obowiązkach szkolnych.

Jakie gry planszowe cieszą się największym zainteresowaniem?

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe tytuły z interesującą mechaniką i wciągającą fabułą. Gracze mogą wybierać spośród bogatej oferty gier ekonomicznych, logicznych, strategicznych, karcianych, czy relaksujących gier imprezowych. W artykule przedstawiamy kilka znanych tytułów, które cieszą się niesłabnącym uznaniem i zainteresowaniem. Poniższe planszówki przeznaczone są dla trochę starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, co nie znaczy, że bystry maluch nie będzie wybornie się przy nich bawił.

Agricola

Kultowa gra ekonomiczna z elementami przemyślanej strategii od lat zachwyca graczy na całym świecie. Fabuła gry przenosi nas do XVII wieku, kiedy to cywilizacja zaczyna się odbudowywać po szalejącej przez wieki zarazie. Głód i chęć przetrwania powodują, że całe rodziny zakasają rękawy i aby zapewnić sobie byt wykonują ciężkie prace. Zadaniem gracza jest rozsądne zarządzanie członkami rodziny tak, aby wszyscy godnie żyli, a dodatkowo zdążyli obsiać pola zanim sąsiad sprzątnie im ziarna sprzed nosa. Co ciekawe – w Agricolę można grać nawet samemu!

Talizman, czyli Magia i Miecz

Gra planszowa, która przenosi do świata magii i smoków. Gracze wyruszają na niebezpieczną wyprawę, przeżywając po drodze niesamowite przygody. Talizman to jedna ze starszych gier, która doczekała się wielu odsłon i dodatków urozmaicających rozgrywkę. Ta niesamowita gra przygodowa, która pochwalić się może bogatą tradycją to bardzo częsty wybór na długie wieczory z przyjaciółmi.

Dominion

Gra, która na stałe wpisała się w kanon najlepszych gier planszowych na świecie. Każdy gracz zostaje władcą swojego małego imperium i stara się nim zarządzać z głową. Jak każdy monarcha musi o wszystkim pamiętać. Rozbudowa państwa, dbanie o królewską armię oraz potyczki z rywalizującymi władcami sąsiadujących mocarstw – oto z czym musi zmierzyć się prawdziwy król. Szybka akcja rozegrana za pomocą kolorowych kart znajduje wielu amatorów wśród osób, które spędzają długie wieczory mierząc się ze znajomymi.

Wsiąść do pociągu

Jedna z najchętniej wybieranych gier strategicznych, która gromadzi przy planszy całe rodziny. Żeby odbyć fascynującą podróż po Europie gracz musi najpierw zbudować całą infrastrukturę – całe długie linie kolejowe, dworce, tunele – dzięki nim podróż będzie prostsza i doprowadzi do wybranego celu. Ta wyśmienita planszówka pełni dodatkową funkcję edukacyjną. Gra toczy się na mapie, dzięki czemu można przypomnieć sobie wiadomości z geografii. „Wsiąść do pociągu” jest ceniona za bardzo niewielki element losowości w grze. To nie kostka decyduje o przebiegu rozgrywki, a sam gracz jest odpowiedzialny za całą przemyślaną strategię.

Lubisz planszówki? Przenieś własny pomysł na planszę

Miłośnicy gier planszowych często posiadają własne pomysły i marzą o tym, aby swoje koncepcje urzeczywistnić. Teraz jest na to szansa. Dziś każdy ma możliwość stworzenia nieszablonowej gry na zamówienie. Plansza z wymyśloną przez siebie grafiką, interesujące karty, przepiękne wzory pionków do gry – cała szata graficzna może zależeć od Ciebie. Jeśli od dawna masz w głowie interesujący plan rozgrywki, warto zastanowić się nad grą na zamówienie. Zrobisz niespodziankę nie tylko sobie, ale również przyjaciołom, z którymi być może wspólnie obmyślacie nową planszówkę. Niewykluczone, że Twoja gra podbije światowe rynki ciesząc miłośników gier pod każdą szerokością geograficzną.