Jakie elementy powinna zawierać dobra gra planszowa?
GraPlanszowaDlaCiebie 9 listopad 2020

Jakie elementy powinna zawierać dobra gra planszowa?

W poprzednim artykule opisaliśmy proces tworzenia projektu myślowego gry planszowej. W tej części podpowiemy jak sprawić, by gra którą tworzymy, była atrakcyjna dla odbiorców.

Podstawowe elementy mechaniczne

Element losowości. Choć często budzi u graczy frustrację, to gra bez niego po jakimś czasie zniechęca sporą grupę osób. Zawsze też jest na co zrzucić przegraną. Nie przesadzaj jednak z jego wpływem na rozgrywkę, staraj się dopasować tak, by najlepszy gracz miał około dwukrotnie większą szansę na zwycięstwo niż szansa statystyczna. Dla przykładu jeśl gra jest czteroosobowa, przy całkowitej losowości szansa na zwycięstwo wynosi 25%, w przypadku dobrze dobranych elementów stałych i losowych najlepszy gracz powinien wygrywać 50%, czyli co drugą grę. Gry, w których zawsze wygrywa jedna osoba nie są dobrym rozwiązaniem dla stałych grup.

Symetryczny start. Jeśli projektujesz swoją pierwszą grę planszową, to unikaj sytuacji, w których gracze na starcie mają nierówne zasoby. Choć jest osobny typ gry, w którym jest gracz “goniący” i “uciekający”, to takie gry wymagają godzin testów do balansu. Gracze mogą mieć różne bonusy startowe wynikające z losowości i chociażby tego kto pierwszy wykonuje ruch, jednak inna dysproporcja startowa jest raczej słaby pomysłem.

Długość rozgrywki. Każda rozgrywka powinna trwać porównywalną ilość czasu. Wiadomo, jest na to pewna doza tolerancji, ale jeśli możesz ogranicza możliwości znacznego wydłużenia gry.

Jasny cel. Najprostszym rozwiązaniem jest zdobycie określonej ilości punktów. Jeśli jednak stać Cię na coś więcej to jest to moment, w którym powinieneś wysilić swoje szare komórki. Znajdź dla gry oryginalny cel, taki dzięki któremu możliwe jest zaskakujące zwycięstwo.

Prototyp gry

Podczas tworzenia prototypu gry nie należy się spieszyć. Dobrze jest zaprojektować go tak, by w przyszłości łatwo było nakładać poprawki. Jeśli Twoja gra zawiera planszę, to zaprojektują ją w dowolnym programie graficznym. Na komputerze utwórz osobny folder dotyczący gry planszowej by zachować porządek. Wersja cyfrowa zapewnia łatwość edycji i tworzenie kolejnych wersji. Zalecam zapisywanie każdej nawet najmniejszej modyfikacji w osobnym pliku. Nigdy nie wiadomo czy poprawka, którą nanieśliśmy, rzeczywiście wpłynie na efekt pozytywnie, a tak posiadamy łatwość dostępu do starych wersji. Nawet jeśli jesteś zwolennikiem ołówka i kredek, to wstrzymaj się z wersją rysowaną do ostatecznego wyglądu planszy. Podobnie postępuj z zasadami. Wersja drukowana jest łatwiejsza do przeczytania, do tego będziesz mógł przygotować instrukcję w kilku wersjach, tak by każdy z testujących graczy miał swoją.

Testowanie gry

Na testowanie prototypu zaproś swoich najbliższych znajomych. Zacznij od ludzi wyrozumiałych. Nie ma co ukrywać - większość prototypów gier planszowych jest kiepska. Nastaw się na falę krytyki. Nie przejmuj się negatywnymi komentarzami, ale wyciągaj z nich wnioski. Wiadomo, że każdy ma inne nastawienie do planszówek i szuka w nich czegoś innego. Nie zmieniaj całej gry od razu, ale powoli wprowadzaj rozwiązania zaproponowane przez znajomych. Jedna z moich pierwszych gier planszowych przeszła tak gruntowną zmianę, że nie została nawet nazwa. Gdy gra przetrwa pierwsze testy i wspólnie stwierdzicie, że coś może z niej wyjść, czas przejść do końcowego etapu.

Przygotowanie ostatecznej wersji gry

Nie ma co się oszukiwać, gra może być genialna, ale jeśli ma kiepską oprawę graficzną, to nikt nie będzie chciał w nią grać. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości plansze i profesjonalne pudełko. Z pewnością w Twojej okolicy znajdzie się drukarnia opakowań, która oferuje takie usługi. Jeśli nie masz ochoty udawać się tam osobiście to możesz dokonać zamówienia przez internet, a nawet skorzystać z konsultacji telefonicznej.

Jeśli jesteś introwertycznym typem ścisłowca, to możesz kwestionować znaczenie wyglądu. Jednak to właśnie ładne graficznie gry wygrywają konkursy. Możesz przejrzeć minione edycje różnych konkursów i wysnuć wniosek co się podoba. Choć może Cię to zmartwić, to pewnie zauważysz, że często wyróżniane były gry, których jedyną zaletą była grafika. Niestety tak wygląda świat istot kierujących się głównie zmysłem wzroku…