Inserty i organizery do gier planszowych — czy warto?
GraPlanszowaDlaCiebie 24 kwietnia 2023

Inserty i organizery do gier planszowych — czy warto?

Kolekcjonerzy gier planszowych zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest zadbać o odpowiedni ład i porządek w grach planszowych. Szczególnie jeśli dysponujemy pokaźną kolekcją, od której już dawno uginają się półki w naszym pokoju. Do sprawnej organizacji, wygodnego przechowywania i przede wszystkim szybkiego przygotowywania elementów gier planszowych do rozgrywek przydają się specjalnie do tego przystosowane inserty, czyli organizery do gier planszowych. Czym są i kiedy się przydają? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Inserty do gier planszowych — co to takiego?

Inserty to specjalne wkłady lub organizery, które pomagają w przechowywaniu poszczególnych elementów gry planszowej. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się tekturę, lub tworzywo sztuczne, jednak na rynku gier planszowych i niezbędnych do nich akcesoriów coraz popularniejsze stają się również inserty drewniane.

Wracając jednak do odpowiedzi na zadane pytanie, to inserty do gier planszowych to nic innego jak specjalne wkłady lub pudełka, które umożliwiają uporządkowanie poszczególnych elementów gry planszowej, takich jak karty, żetony czy plansze do gry. Dzięki takim organizerom rozgrywka staje się bardziej przejrzysta i uporządkowana.

[Sprawdź też: żetony do gier na zamówienie]

Czy inserty do gier planszowych są przydatne?

Na temat insertów i innych organizerów do gier planszowych można by napisać rozprawkę. Dlaczego? Bowiem ile osób tyle opinii. Część osób tego rodzaju organizery uzna za zbędny dodatek, swego rodzaju zachciankę, inni zaś nie będą wyobrażali sobie bez nich codziennych rozgrywek, bowiem inserty pomagają nie tylko w przechowywaniu elementów gry, ale także ich sortowaniu.

Kiedy inserty do gier planszowych są potrzebne?

Nie mamy wątpliwości co do tego, że inserty do gier planszowych mogą stanowić dodatkowy koszt, który należy ponieść przy zakupie danej gry planszowej. Nie zawsze jest to konieczne. W tego rodzaju akcesorium powinny zaopatrzyć się te osoby, które na co dzień korzystają z wieloelementowych gier planszowych, wśród których królują różnego rodzaju żetony, karty do gry, figurki czy inne równie cenne elementy. Jeśli zostaną one w odpowiedni sposób uporządkowane, to z pewnością gra stanie się bardziej przejrzysta, a samo jej przechowywanie łatwiejsze i wygodniejsze.

Jak samodzielnie przygotować insert na grę planszową?

Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie mieć ładnie zorganizowaną grę planszową, to warto, abyśmy sami spróbowali wykonać własny insert. Najlepiej zacząć od wykonania szkicu, który pomoże nam w zaprojektowaniu takiego organizera. Następnie należy wykonać formę insertu. Do tego celu najlepiej użyć tektury lub pianki.

W trakcie wykonywania organizera na gry planszowe trzeba pamiętać, aby odpowiednio rozłożyć wszystkie elementy gry. Każdy element powinien mieć swoje miejsce, powinny być umieszczone w odpowiednich przegródkach.

Inserty do gier planszowych to dodatek, który być może dla wielu osób nie jest konieczny do cieszenia się rozgrywką, ale z pewnością ułatwi przechowywanie i organizowanie elementów gry planszowej.