GraPlanszowaDlaCiebie 4 marzec 2019

Gry planszowe z pionkami – chwilowa moda czy stały trend?

Świadomy producent gier planszowych doskonale zdaje sobie sprawę, że każdego roku na rynku pojawiają się nowe tytuły planszówek. Wśród nich można wyróżnić gry planszowe, karciane i gry innego typu, na przykład ze specjalnymi klockami. Zarówno klasyczne tytuły, jak i nowe pomysły twórców spotykają się z niebywałym zainteresowaniem i cieszą ogromną popularnością na całym świecie. Wśród nich wciąż znajdują się gry planszowe z pionkami, chociaż pierwsze z nich powstawały już kilka tysięcy lat przed naszą erą.

Kultowe gry planszowe z pionkami

Każda tradycyjna gra planszowa posiada specjalną planszą złożonych z mniejszych pól. To właśnie na nich rozgrywane są poszczególne partie. Gracze we wcześniej ustalonej kolejności mają za zadanie przesuwać swoje pionki po planszy. Liczba pól, o które należy przesunąć pionek, jest zazwyczaj wyznaczana poprzez rzut kością bądź dwiema kośćmi. Do klasycznych gier planszowych należą z pewnością chińczyk, tryktrak oraz gomoku. Warto pamiętać, że do tej grupy zaliczają się również warcaby i szachy.

Gry planszowe z pionkami mogą angażować przeważnie od dwóch do czterech osób. W związku z tym, zawierają z reguły cztery komplety pionków po cztery sztuki. Do popularnych kolorów należą czerwony, żółty, zielony oraz niebieski. Podczas rozgrywki wykorzystuje się najczęściej klasyczne kostki sześcienne. Na każdej ściance znajduje się inna ilość oczek, od jednego do sześciu. Najstarsze z nich oceniane są na dwa tysiące lat i odnaleziono je w Egipcie. Wspominano o nich także w kulturze indyjskiej, greckiej oraz wśród ludów Azji Mniejszej.

Nowoczesne gry planszowe

Nowoczesne gry planszowe są zdecydowanie bardziej różnorodne od klasycznych planszówek. Projektant i producent gier planszowych nieraz decyduje się na nowoczesne plansze, podzielone na poszczególne pola, które należy przed rozgrywką umieścić w specjalnych ramkach. Ciekawym rozwiązaniem jest także jedna główna plansza dla wszystkich graczy oraz mniejsze plansze indywidualne dla każdego uczestnika. Twórcy angażują się w odpowiednie grafiki, projektowane na specjalne zamówienie wyłącznie do danego tytułu, tworzą gry skomplikowane fabularnie, w których oprócz tradycyjnych pionków stosuje się na przykład budowle. Dodawane są także żetony i karty, dające graczowi na przykład dodatkowe bonusy czy premie. Rozgrywka bywa rozszerzona aż do sześciu lub ośmiu osób, a czas jej trwania jest często dużo dłuższy, niż klasycznej gry.