GraPlanszowaDlaCiebie 21 czerwiec 2021

Gry planszowe doskonała alternatywa dla wirtualnych gier komputerowych

Dzisiejszy zabiegany świat proponuje wiele rozrywek dla najmłodszych. Szeroki wybór gier wirtualnych może czasami przesłonić niezwykle wartościowe i rozwijające gry planszowe. Jakie są zalety tych drugich? Czy warto inwestować w tradycyjną rozgrywkę przy planszy?

Gry planszowe – nauka poprzez zabawę

Mimo że wśród szerokiej gamy gier, w ostatnich czasach prym wiodą właśnie gry komputerowe, z całą pewnością gry planszowe nie trafiają do lamusa. Ostatnie lata pokazują, jak dużą popularnością cieszą się te drugie. To doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku. U najmłodszych pełnią nieocenioną rolę edukacyjną, starsi zaś chętnie spędzają przy nich czas podczas spotkań z przyjaciółmi. Co przyciąga miłośników gier planszowych?

Rola integracyjna

Dzięki ciekawej rozgrywce przy planszy dzieci spędzają przyjemny czas z rodzicami, rodzeństwem, czy dziadkami. Pasjonująca zabawa wciąga do rywalizacji wszystkich bliskich. Zaangażowany dzieciak przenosi się w zaczarowany świat gry i z przyjemnością przeżywa niesamowite przygody na planszy. To także coraz częstsza rozrywka podczas spotkań młodzieży, także tej starszej. Nastolatkowie i dorośli spotykają się w gronie przyjaciół, by odreagować stresy dnia codziennego. Choć gry komputerowe również mogą być pasjonujące, to jednak możliwość przeżywania wspólnych emocji bez nadwyrężania wzroku stają się coraz popularniejszą formą spędzania czasu wolnego.

Rozwijają wyobraźnię

Dzisiejsze gry planszowe nie są zwykłym rzucaniem kostką. Przenoszą nas one do innego, fantastycznego świata i zmuszają do szukania najlepszych rozwiązań aby osiągnąć zamierzony cel. Dzieci z radością przeżywają przygody z bohaterami ulubionych bajek, czy zyskują nowych magicznych przyjaciół, których spotykają podczas niesamowitych rozgrywek. Nierzadko, gry planszowe mają ciekawą fabułę dostosowaną do wieku graczy. Wszyscy zgromadzeni nad planszą przenoszą się do innego świata zapominając na chwilę o problemach dnia codziennego. Możliwość wspólnego przeżywania emocji związanych z rozgrywką dostarcza wszystkim mnóstwo zabawy.

Rozwijają umiejętności społeczne

W świecie smartfonów, laptopów, czy tabletów ogromnie ważne jest zadbanie o dobrą komunikację. To podczas posiedzenia nad planszą najmłodsi uczą się zarówno werbalnego, jak i pozawerbalnego porozumiewania się ze sobą. W dzisiejszym świecie to jedna z kluczowych umiejętności międzyludzkich.

Nauka koncentracji

Przy grze planszowej zarówno dzieci, jak i starsi muszą wykazać się niezwykłym skupieniem. Tylko osoby maksymalnie skoncentrowane mają szansę zdobyć założony cel i wygrać rozgrywkę.

Poprawa samopoczucia

Każda planszówka wyzwala w graczach wiele pozytywnych emocji. Zabawa, śmiech, wesołe pogaduchy podczas rozgrywki mają niezwykle pozytywny wpływ na organizm każdego. Podczas takiego spotkania uwalniają się w organizmie substancje, które zwalczają stres, a jednocześnie wzmacniają układ odpornościowy. To idealny sposób na prawidłowy relaks i odpoczynek, a gracze przenosząc się do świata gier choć na chwilę zapominają o swoich problemach dnia codziennego.

Nauka rywalizacji

Niezwykle ważna umiejętność, szczególnie dla najmłodszych graczy. Życie nie zawsze jest pasmem sukcesów i zdarzają się chwile, gdy nie wszystko idzie tak, jak sobie założysz. Dzięki rozgrywkom na planszy dzieciak dowiaduje się, jak poradzić sobie z porażką i dostrzega, że po nocy przychodzi dzień.

Gry planszowe na zamówienie – jeszcze lepsza rozrywka dla miłośników gier

Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie gry planszowe na zamówienie. To Ty możesz zdecydować o kształcie gry, samodzielnie wymyślić reguły i całą fabułę wymarzonej gry. Jako twórca, sam przenosisz najbardziej szalone pomysły na planszę, co z pewnością wzbogaci jeszcze bardziej całą rozgrywkę. Możesz dostosować planszówkę do towarzystwa, z którym przyjdzie Ci spędzać czas. Taka gra planszowa będzie z pewnością niemałym zaskoczeniem dla współgraczy. Przyniesie jeszcze więcej śmiechu i radości, a Ty jako autor gry zaskoczysz wszystkich swoją inwencją i kreatywnością.