Gry planszowe dla dorosłych
GraPlanszowaDlaCiebie 18 luty 2022

Gry planszowe dla dorosłych - od czego zacząć?

Gry planszowe biją ostatnio rekordy popularności i to nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Producenci gier oferują bardzo rozbudowaną ofertę planszówek dla dorosłych. Jest to doskonała opcja oderwania się od elektroniki i spędzanie wartościowego czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zupełnie offline.

Czym cechują się gry dla dorosłych graczy?

Gry planszowe dla dorosłych cechują się nieco bardziej rozbudowanymi zasadami i wciągającą, często wielowątkową fabułą, która potrafi zająć graczy na wiele godzin. Nie jesteś weteranem gier planszowych i dopiero chcesz zacząć tę niesamowitą przygodę? Nic się nie martw, znajdzie się też coś dla Ciebie. Gry planszowe dla dorosłych mają różne stopnie zróżnicowania trudności, więc radzimy zacząć od tych o mniejszym skomplikowaniu zasad, żeby się nie zniechęcić na samym początku.

Jakie gry planszowe na start?

Poniżej przygotowaliśmy krótką listę zawierającą najlepsze gry planszowe dla początkujących, dorosłych graczy.

Wsiąść do pociągu

Łatwe zasady (a właściwie to trzy zasady) i gracze już wchodzą, albo raczej wsiadają, do pociągu i podróżują przez Europę, budując dworce, przemierzając tunele i zajmując kolejne trasy kolejowe, łącząc państwa na mapie. Świetna gra, która przypomni nam również nieco informacji z geografii.

Azur

Prosta instrukcja tej planszówki szybko przeniesie graczy do Portugalii, gdzie wcielą się w rolę dekoratorów i ich zadaniem będzie ułożyć kolorową mozaikę (azulejo) tak, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Ta gra planszowa polecana jest szczególnie miłośnikom estetyki z racji swojego pięknego wyglądu.

Dixit

Gra wyobraźni, w którą wkręci się nawet największy sceptyk planszówek Gra towarzyska z pięknymi ilustracjami, w której dobra zabawa graczy, jest ponad wynikami rozgrywki. Instrukcja? Brak długich i skomplikowanych reguł planszówki. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Splendor

Gra ekonomiczna, która mimo prostych zasad opiera się na taktyce graczy i potrafi wciągnąć na długie godziny, w których gracze będą rozbudowywali swoje imperium. Kolejną zaletą tej gry planszowej jest jej uniwersalność- przy małej zmianie zasad mogą w nią grać nawet dzieci!

Wiemy, że im większy wybór, tym ciężej go dokonać, więc zamykamy naszą listę planszówek dla dorosłych, którzy dopiero zaczynają przygodę z grami, na czterech propozycjach. Jesteśmy przekonani, że jeśli rozpoczniecie swoją przygodę z grami od którejś z powyższych, to wniknięcie bez pamięci do świata gier. I co dalej?

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych

Gdy stajemy się już bardziej doświadczonymi graczami… i tak uwielbiamy wracać do klasyków gier, z którymi rozpoczynaliśmy naszą przygodę. Jednak warto również poszerzyć swoją kolekcję planszówek o kolejne, nieco bardziej rozbudowane pozycje. Gry planszowe dla dorosłych cechują się wysokim poziomem regrywalności i nim nam się znudzą lub ograją, minie naprawdę sporo czasu. Chcąc poznać nowe, równie wciągające planszówki o nieco wyższym poziomie skomplikowania, polecamy przyjrzeć się pozycjom z poniższej listy:

Imperial 2030

Gra dobrze przedstawiająca naszą rzeczywistość, czyli wielkie korporacje rządzące światem. Liczy się tu zmysł ekonomiczny w połączeniu z dobrze dobraną taktyką, która w każdym momencie może runąć.

Brazil

Gra, w której rozbudowujemy cywilizację Ameryki Południowej. Liczy się tu wszystko, od sprytu po strategię, a do tego fabuła gry osadzona jest w czasach historycznych. Zasady nie należą do najprostszych, ale gdy się już je pozna, to planszówka wciąga na wiele wieczorów.

Diuna Imperium

Gra oparta na filmie, w której przenosimy się na pustynną planetę. Liczy się tu strategia, dzięki której emocje są na wysokim poziomie od początku gry.

Poza listą gotowych planszówek, na sam koniec zostawiamy jedną z ciekawszych propozycji - gry planszowe na zamówienie. Świetnie sprawdzą się dla każdego gracza, czy to początkującego, czy zaawansowanego. Można stworzyć własną fabułę, akcesoria i zasady gry. Sprawdzą się też jako prezenty dla pracowników firmy, ze specjalnym obrandowaniem. W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. A, jak pewnie większość graczy wie, potrafi być nieograniczona i nie raz nas zaskoczyć. Dlaczego by nie zaskoczyć też innych mając w swojej kolekcji personalizowane gry planszowe?