Gry planszowe bez barier językowych
GraPlanszowaDlaCiebie 11 marzec 2022

Gry planszowe bez barier językowych

W ostatnich tygodniach Polacy przyjęli do swoich domów blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy. W związku z tym, pojawia się pytanie o to, jak zorganizować wspólnie czas, by mogli Oni, choć na chwilę zapomnieć o trwającej w Ich kraju wojnie. Doskonałą formą rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są gry planszowe. Tego typu zabawa pozwala także przełamywać granice — szczególnie te językowe. I choć nie każda planszówka sprawdzi się tutaj dobrze, to na całe szczęście jest cała masa gier niezależnych językowo. Postanowiliśmy wybrać 3 najlepsze gry logiczne.

Gry planszowe niezależne językowo — uczą i bawią

Gry planszowe, to jak już wspomnieliśmy na wstępie doskonała forma rozrywki dla całych rodzin. W przypadku dzieci zwiększają koncentrację i zapamiętywanie, motywują do działania, czy też uczą poprzez zabawę. Osobom dorosłym pozwalają na chwilę relaksu, stając się tym samym odskocznią od problemów życia codziennego.

Gry planszowe niezależne językowo to takie, pozwalają na wspólną zabawę bez jakichkolwiek barier językowych. Oczywiście mówimy tutaj o grach dostępnych w Polsce, ale możemy zdecydować się również na gry planszowe na zamówienie. Wówczas będą one idealnie dopasowane nie tylko pod względem tematyki, czy wyglądu, ale także umiejętności graczy.

Jakie gry niezależne językowo polecamy?

Przygotowaliśmy najlepsze zestawienie 3 niezależnych językowo gier planszowych logicznych, które z powodzeniem sprawdzą się podczas spotkania w większym gronie osób. I choć konieczne będzie wyjaśnienie zasad gry innym uczestnikom, co może wydawać się dość trudne, to w rzeczywistości wcale takie być nie musi. Większość gier planszowych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych posiada bowiem instrukcję przygotowaną w kilku językach, najczęściej jest to język angielski, niemiecki, i innych. Jakie gry wybraliśmy?

  1. Azul — gra logiczna, która zachwyca kolorystyką

    W naszym zestawieniu na pierwszy plan wychodzi gra logiczna Azul, która zachwyca nie tylko prostymi zasadami, ale także pięknym wykonaniem. Każdy uczestnik gry posiada własną planszę, na której kolejno losuje i układa wzory z różnokolorowych płytek. Płytki dobiera się z rozstawionych na środku stołu warsztatów, a następnie szuka dla nich miejsca na swojej planszy. Im więcej kafelków uda nam się ustawić obok siebie, tym więcej punktów otrzymamy. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że na zebrane płytki nie będzie miejsca na planszy, wówczas punkty zostają nam odjęte.

  2. Pentago — rozbudowana gra w kółko i krzyżyk

    Kolejną świetną propozycją gry planszowej z kategorii gry logiczne, przełamującą bariery językowe, jest Pentago. Jest to nieco rozbudowana wersja popularnej gry w kółko i krzyżyk. Zasady gry są bardzo podobne, jednak tą różnicą, że w Pentago gracze na zmianę układają na planszy czarne i białe kulki. Cel do osiągnięcia jest bardzo prosty: należy ułożyć obok siebie pięć kul w swoim kolorze. To jednak nie wszystko. Dla zwiększenia poziomu trudności każdy gracz po swojej kolejce obraca wybraną przez siebie ćwiartką planszy o 90 stopni. W ten sposób konfiguracja kulek się zmienia, co dla graczy staje się jeszcze większą łamigłówką.

  3. 6 bierze! — trzyma w napięciu

    Gry karciane zawsze są świetnym wyborem, jeśli chodzi o przełamywanie barier językowych. Z naszej strony polecamy pełną humoru, ale także trzymającą w napięciu grę 6 bierze!. Zasady gry są banalnie proste. W talii znajdzie się 104 ponumerowane kolejno karty. Każdy z graczy otrzymuje po dziesięć kart, a cztery kolejne wykładane są na stół. Celem gry jest pozbycie się kart trzymanych w ręku, dokładając je do tych leżących na stole. Szczegół zabawy tkwi w tym, że wszyscy gracze dokładają karty jednocześnie, a osoba, która położy 6 kartę w rzędzie, zabiera go do swojej puli kart.

Gry bez barier językowych — podsumowanie

Przedstawione powyżej gry planszowe stanowią doskonałą formę rozrywki dla wielopokoleniowych rodzin i ich gości z zagranicy. Oczywiście przedstawiona przez nas lista nie wyczerpuje tematu wszystkich gier planszowych i karcianych umożliwiających pokonywanie barier językowych, jednak jest doskonałą wskazówką do tego, w jaki sposób można spędzić wolny czas.