Gry planszowe 2023 — nowości  i premiery. Część 2
GraPlanszowaDlaCiebie 20 stycznia 2023

Gry planszowe 2023 — nowości i premiery. Część 2

W poprzedniej części wpisu przedstawiliśmy trzy najbardziej oczekiwane premiery gier planszowych w roku 2023 i pokrótce je omówiliśmy. W tym wpisie zaprezentujemy jeszcze dwie kolejne nowości, wobec których nie będzie można przejść obojętnie. Jedną z nich jest osadzona w czasach starożytnych gra planszowa Caesar!: Seize Rome in 20 minutes, natomiast na koniec zostawiliśmy to, co najlepsze, czyli premierę wprost z naszego rodzimego rynku autorstwa Błażeja Kubackiego Nightmare Cathedral, czyli Katedra Koszmarów. Dowiedzmy się zatem, dlaczego warto po nie sięgnąć?

W jakie gry planszowe będziemy grać w 2023 roku?

Caesar!: Seize Rome in 20 minutes — zdobądź starożytne imperium w 20 minut

Caesar!: Seize Rome in 20 minutes to propozycja dla tych graczy, którzy z całą pewnością preferują krótsze, ale niekoniecznie mniej dynamiczne akcje. Jest to bowiem gra planszowa, w której toczyć będą się szybkie rozgrywki bitewne, oparte na odpowiednio obranej strategii.

W nowej grze planszowej Caesar!: Seize Rome in 20 minutes naprzeciwko siebie stanie dwóch najsłynniejszych dowódców — Juliusz Cezar oraz Pompejusz i to właśnie w te postacie będą wcielać się gracze, których głównym zadaniem będzie poprowadzenie swoich wojsk do zwycięstwa.

Początek rozgrywek to jednak dobór żetonów, reprezentujących oddziały oraz rozmieszczanie ich na prowincjach. W trakcie gry przeciwnicy starają się rozstrzygnąć konflikt na danym obszarze oraz zyskać taktyczną przewagę nad przeciwnikiem.

Najważniejsze informacje:

  • Gra przeznaczona jest dla graczy od 14 roku życia.
  • W rozgrywce udział może brać od 1 do 2 graczy.
  • Czas gry szacowany jest na 20 minut.

Nightmare Cathedral — gra planszowa w stylu Beksińskiego

Na sam koniec zostawiliśmy nowość, która z pewnością stanie się top of the top wśród premierowych gier planszowych 2023 roku. Stworzona przez cenionego polskiego twórcę Błażeja Kubackiego, a wydana przez Czacha Games gra planszowa Nightmare Cathedral to nowość, która z pewnością przyciągnie najbardziej zapalonych miłośników mrocznych rozgrywek.

Nightmare Cathedral to nowa gra planszowa oparta na mechanizmie kontroli obszarów, po których gracze poruszają się z jednego punktu do drugiego. Sama gra podzielona jest na dwa etapy.

W początkowej fazie gry gromadzimy zasoby, budujemy twierdze oraz ustalamy plan działania, co pozwoli nam przetrwać w dalszym etapie rozgrywek, kiedy to nasze plany rozgrywkowe mogą popsuć pojawiające się koszmary. W trakcie prowadzonych rozgrywek ustalamy swoje cele oraz zyskujemy Punkty Zwycięstwa, które będą nam przydatne na koniec gry. Ponadto gracze posiadają swoje jednostki, które w trakcie takiej rozgrywki wchodzą w konflikty z jednostkami przeciwnika, co pozwala awansować na torze rytuałów. Z akcji, które jako gracze mamy do wyboru należy wymienić: akcję rozwoju, przygotowania rytuału, przywołania, fortyfikacji oraz ruchu.

Niewątpliwym atutem tej gry jest jej wykonanie. Plansza do gry zawiera mroczne i niepokojące obrazy Zdzisława Beksińskiego, które wzbudzają zachwyt u wielu odbiorców, ale równie duże wrażenie robią także precyzyjnie wykonane figurki do gier. Mamy pewność, że ta nowa gra planszowa z pewnością zwróci uwagę wielbicieli planszówek nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

Najważniejsze informacje:

  • Gra przeznaczona jest dla graczy od 14 roku życia.
  • W rozgrywce udział może brać od 1 do 4 graczy.
  • Czas gry szacowany jest na 60 minut.