Gry planszowe 2023 — nowości  i premiery. Część 1
GraPlanszowaDlaCiebie 12 stycznia 2023

Gry planszowe 2023 — nowości i premiery. Część 1

Rynek gier planszowych stale się rozrasta i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Każdego roku możemy obserwować coraz to nowsze tytuły w świecie planszówek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jakie nowości w grach planszowych czekają na nas w 2023 roku. Jakie tytuły doczekają się kontynuacji, a które będą dodrukowywane? Odpowiadamy!

Gry planszowe — premiery i zapowiedzi na 2023 rok

Początek nowego roku dla wszystkich miłośników gier planszowych to bardzo ekscytujący moment. Każdy z nich wyczekuje pojawiających się nowości i premier, a także sprawdza, które gry doczekają się kontynuacji. Nikogo nie powinno dziwić tego typu zachowanie, bowiem gry planszowe to doskonała forma rozrywki zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a rynek gier planszowych w 2023 z pewnością przyniesie ciekawe, pełne zwrotów akcji i pięknej oprawy graficznej propozycje.

Pragniemy zaprezentować 5 według nas najciekawszych nowości wśród gier planszowych, które w 2023 zawitają nie tylko na sklepowe półki, ale przede wszystkim uzupełnią kolekcję planszówek wielu zapalonych graczy.

W jakie gry planszowe będziemy grać w 2023 roku?

Ziemia — wyhoduj własny ekosystem

Na początek gra planszowa w stylu EKO, czyli gra Ziemia stworzona przez Maxime Tardif, a która wydana zostanie przez Lucky Duck Games.

Z tą grą z pewnością nie będziemy się nudzić. Na wstępie każdy uczestnik rozpoczyna grę z innym zestawem kart wyspy, klimatu i ekosystemu, dzięki czemu gra od początku daje dużo możliwości oraz kombinacji. W swoim ruchu każdy z graczy wybiera jedną z 4 akcji, a następnie wszyscy aktywują zdolności kart ze swojego tableau odpowiadających kolorem wybranej akcji. W tej grze planszowej warto siać rośliny oraz rozwijać swoje tereny, bowiem w taki sposób przyciąga się zwierzęta, które dają bonusowe punkty. Jeśli przemawia za nami wizja tworzenia własnego ekosystemu, to koniecznie powinniśmy zainteresować się tą premierą.

Najważniejsze informacje:

  • Gra przeznaczona jest dla graczy od 13 roku życia.
  • W rozgrywce udział może brać od 1 do 5 graczy
  • Czas gry szacowany jest na 45-90 minut.

Ecosystem: Coral Reef — rozwijaj rafę koralową!

Pozostając przy grach planszowych w duchu EKO, to warto również wspomnieć o nadchodzącej w 2023 premierze gry Ecosystem: Coral Reef. Jest to druga odsłona, lubianej przez wiele osób karcianki z serii Ekosystem, która z pewnością i tym razem podbije serca co najmniej części graczy, a z pewnością najmłodszych miłośników planszówek. Nowa gra planszowa Ecosystem: Coral Reef skierowana jest bowiem dla dzieci już od 10 roku życia

Ecosystem: Coral Reef to planszówka w stylu wodnej karcianki. Jej rozgrywka polega na tym, że gracze wybierają, przekazują i układają karty reprezentujące różnorodne organizmy występujące w Wielkiej Rafie Koralowej. Mowa tu o koralowcach, błazenkach, żółwiach morskich, czy rekinach. Punkty zdobywa się poprzez dopasowywanie zwierzątek do ich siedlisk, czy źródeł pożywienia.

Zbliżająca się wielkimi krokami premiera gry planszowej Ecosystem: Coral Reef stanowi samodzielną kontynuację Ecosystem z roku 2019, jednak z nowymi organizmami, nowymi warunkami punktacji i zwiększonym naciskiem na zrównoważony łańcuch pokarmowy.

Najważniejsze informacje:

  • Gra dedykowana jest dla osób od 10 roku życia.
  • W rozgrywce udział może brać od 1 do 6 graczy.
  • Czas jednej rozgrywki wynosi 20 minut.

Brzdęk: Katakumby — zwiedzaj lochy

A teraz coś dla wszystkich miłośników gier planszowych z serii Brzdęk. W roku 2023 premierę ma mieć kolejna odsłona z tego uniwersum, a dokładniej Brzdęk: Katakumby, choć na ten moment jest to tytuł czysto roboczy, dlatego przed oficjalną premierą może on jeszcze ulec zmianie. Autorem Brzdęk: Katakumby jest ponownie Paul Dennen, natomiast wydawcą Lucrum Games.

W tej odsłonie gracze udadzą się do tajemniczych oraz dość niebezpiecznych katakumb, w których grasuje smok Umbrok Vessna. Plansza do gry opiera się o modularną konstrukcję, dlatego w trakcie rozgrywki będziemy ją rozbudowywać. Jako gracze będziemy przesuwać się po planszy z jednego punktu do drugiego, a na naszej drodze mogą pojawić się portale, które przeniosą nas w jeszcze głębsze i bardziej niebezpieczne zakamarki podziemi. Premiera gry planszowej z serii Brzdęk: Katakumby na polskim rynku z pewnością przyprawi o dreszczyk emocji wielu zapalonych graczy i miłośników planszówek. .

Najważniejsze informacje:

  • Gra dedykowana jest dla osób od 13 roku życia.
  • W rozgrywce udział może brać od 2 do 4 graczy.
  • Czas jednej rozgrywki wynosi 45-90 minut.