Dlaczego warto sięgać po gry planszowe? Najważniejsze powody
GraPlanszowaDlaCiebie 11 styczeń 2021

Dlaczego warto sięgać po gry planszowe? Najważniejsze powody

Gry planszowe zna każdy. Nie każdy jednak wie, że regularne korzystanie z tego typu rozrywki ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze emocje, ale także zdrowie. Dlatego żyjąc w czasach gdy wszyscy jesteśmy zabiegani, warto choć raz w tygodniu zebrać rodzinę, czy grupę przyjaciół i zasiąść do wspólnej gry. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie inne zalety niesie za sobą granie w gry planszowe i czy inwestowanie w tego typu rozrywkę w ogóle się opłaca?

Korzyści płynące z grania w gry planszowe?

Korzyści płynących z grania w gry planszowe jest naprawdę wiele. Oprócz tego, że są doskonałą formą rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych to umożliwiają także zacieśnienie więzów rodzinnych, czy przyjacielskich, poprzez wspólne spędzanie czasu. To jednak nie jedyne powody, dla których warto sięgnąć po gry planszowe.

Gry planszowe redukują stres

Dobrze dobrana gra planszowa pozwala na długie godziny oddać się przyjemnościom związanym z rozwiązywaniem zagadek, czy skupieniem się na eliminowaniu kolejnych uczestników. Dlatego można mieć pewność, że zasiadając do wspólnej zabawy z rodziną czy przyjaciółmi wszystkie nasze troski i zmartwienia odejdą na dalszy plan. Czas poświęcony na granie w planszówki, to czas odpoczynku, relaksu i spojrzenia na wszystko z zupełnie innej perspektywy. Warto jednak pamiętać, że aby gra sprawiała nam przyjemność, to powinna być odpowiednio dopasowana do oczekiwań i możliwości wszystkich graczy.

Gry planszowe zmuszają do logicznego myślenia

W życiu bywa tak, że głównie skupiamy się na naszym wyglądzie i budowaniu odpowiedniej sprawności fizycznej, często pomijając sprawność umysłową. I chociażby z tego powodu warto sięgać po najlepsze planszówki zarówno te dostępne na sklepowych półkach, jak i po gry planszowe na zamówienie.

Spędzanie kilku godzin tygodniowo na graniu w gry planszowe zdecydowanie uczy logicznego i kreatywnego myślenia, poprawia koncentrację i co najważniejsze minimalizuje ryzyko zachorowania w przyszłości Alzheimera, czy możliwość wystąpienia demencji.

Gry planszowe uczą gry zespołowej oraz zdrowej rywalizacji

Gry planszowe bardzo często są świetnym źródłem nauki. Co więcej, wiele z nich opiera się współzawodnictwie, co oznacza, że ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać. Osoba przegrana lepiej oswoi się z porażką, kiedy gra będzie odbywała się w kontrolowanych warunkach i przede wszystkim przyjaznej atmosferze. Wiele gier planszowych polega na budowaniu strategii w grupach, co jest doskonałym sposobem na naukę pracy zespołowej. Dzięki temu poprawiają się również relacje pomiędzy uczestnikami, którzy muszą na sobie polegać i wspólnie podejmować decyzje.

Gry planszowe pozwalają odłożyć telefon na bok

Nie da się ukryć, że nowoczesne technologie zawładnęły naszym życiem na dobre. Dlatego czas spędzony na grach planszowych daje chwilę wytchnienia nie tylko naszym oczom, ale wprawia nas w stan odprężenia i co najważniejsze zbliża do siebie ludzi. Zebranie się z najbliższymi przy wspólnym stole z możliwością zagrania w grę, w której elementy są wykonane naprawdę i które możemy dotknąć, będzie zdecydowanie ciekawszą formą spędzenia wolnego czasu, niż wpatrywanie się w ekran smartfona, czy komputera.

Gry planszowe tworzą nowe przyjaźnie

Od kilku lat możemy zauważyć znaczący wzrost miejsc, do których możemy przyjść napić się kawy, lub piwa i zagrać, czy to w gronie znajomych, czy zupełnie obcych nam ludzi w dowolną grę planszową. Dlatego ostatnim, ale jednocześnie najważniejszym punktem omawiającym korzyści, jakie możemy czerpać z grania w gry planszowe, jest tworzenie się nowych przyjaźni. Możliwość spotykania się z różnymi osobami i nawiązywania z nimi nowych relacji koleżeńskich poprzez wspólne rozwiązywanie łamigłówek, budowanie strategii, czy nawet rywalizowanie pozwala nam poszerzyć grono swoich znajomych o konkretne osoby.