GraPlanszowaDlaCiebie 14 czerwiec 2021

Dlaczego gry planszowe są ważne w rozwoju dziecka?

Komputer, tablet, czy smartfon to urządzenia, które towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat. Takie rozwiązanie ma zapewnić spokój przede wszystkim rodzicom, jednak czy wpływają pozytywnie na zdolności poznawcze dzieci? Niekoniecznie! Dlatego warto zapewnić naszym pociechom odpowiednie narzędzia, które będą nie tylko bawiły, ale również uczyły. Jednym z najlepszych sposobów na naukę poprzez zabawę są gry planszowe.

Jakie funkcje pełnią planszówki w rozwoju dziecka?

Gry planszowe znane są niemal od wieków. Stanowiły doskonałą formę rozrywki już w starożytności. Na przestrzeni lat mocno ewoluowały, oferując coraz to nowsze mechanizmy działania oraz ciekawszą estetykę. Obecnie można nie tylko wybierać spośród wielu dostępnych wariantów gier planszowych znajdujących się na sklepowych półkach, ale również stworzyć własne, autorskie gry planszowe na zamówienie.

Jak powszechnie wiadomo gry planszowe to nie tylko doskonały sposób na rozrywkę w gronie najbliższych osób, ale również wspaniałe narzędzie w zakresie dbania o prawidłowy rozwój dziecka. Gry dostosowane do wieku przedszkolnego pomagają rozwijać wszystkie zmysły, uczą przestrzegania określonych zasad, ale również dają ogromną dawkę wiedzy o świecie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej funkcjom, jakie pełnią w rozwoju dziecka.

Rozwijają zdolność logicznego myślenia

Gry planszowe to niezły trening dla umysłu, nie tylko w przypadku dzieci, ale również dorosłych. Podczas rozgrywki gracz, w naszym przypadku dziecko musi podejmować samodzielne decyzje, które wpłyną na jego sytuację w grze. Dziecko z każdą kolejną rozgrywką przekonuje się, że każda podjęta przez niego decyzja może zostać przekuta w sukces lub porażkę.

Pomagają w skupieniu uwagi

Planszówki dla dzieci stanowią doskonały sposób na zwiększenie koncentracji zarówno u mniejszych, jak i nieco starszych maluchów. Wprowadzenie ich w świat gier oraz ich zasad uczy cierpliwości i pomaga się skupić. Jest ogromnie ważna zaleta, która w dzisiejszych czasach wydaje się być nieoceniona, gdyż zewsząd docierają do dziecka różne dźwięki i inne rozpraszacze uwagi.

Uczą wygrywać i przegrywać z klasą

Granie w gry dla dzieci planszowe, to nie tylko możliwość odnoszenia sukcesu, ale czasami również smak gorzkiej porażki. Niestety, błędem wielu rodziców jest próba chronienia dziecka, przed przegraną. W późniejszym czasie może to owocować negatywnymi zachowaniami ze strony małego gracza. Dlatego zawsze, ale to zawsze gra musi być fair play. Istotne jest to, aby nauczyć dziecko ponoszenia konsekwencji własnych działań i wytłumaczyć, że ewentualna porażka nie jest końcem świata.

Integrują

Gra planszowa to doskonały pretekst do spotkania się najbliższych osób - rodziny lub rówieśników, np. kolegów z przedszkola lub szkoły. Podczas każdej rozgrywki dziecko wchodzi w interakcje z innymi graczami, dzięki czemu uczy się współpracy zespołowej, ale także rywalizuje. Takie zachowania dają dziecku wewnętrzne poczucie akceptacji i zrozumienia.

Jakie gry dla dzieci będą odpowiednie?

Gry dla dzieci planszowe zazwyczaj dedykowane są osobom wieku przedszkolnym i szkolnym, to najczęściej gry edukacyjne oraz zręcznościowe. Bardzo rzadko możemy się spotkać z grą dla dzieci z wykorzystaniem klasycznej planszy i pionków do gry, częściej zawierają one atrakcyjne wizualnie elementy, takie jak litery, karty czy figurki. Taka forma rozrywki zdecydowanie bardziej zachęca do wzięcia udziału w rozgrywce, a przy tym pozwala rozwijać zdolności manualne u dzieci.

Wśród dostępnych na rynku gier dla dzieci planszowych, znaleźć można również te przeznaczone do najmłodszych dzieci. Najczęściej to gry, które mają za zadanie wprowadzenie do świata liter oraz cyfr. Niektóre z nich pozwalają również na doskonalenie zdolności koordynacyjnych maluszka, ćwiczenie zręczności oraz refleksu, ale przede wszystkim odkrywania świata. Gry planszowe mogą być obecne w życiu malucha już po ukończeniu przez niego 2-3 lat.