Jakie elementy powinna zawierać dobra gra planszowa?
GraPlanszowaDlaCiebie 15 wrzesień 2021

Czy Memory to dobry prezent dla dziecka?

Memory to jedna z najpopularniejszych interaktywnych gier dla dzieci i dorosłych. Każdy z nas pamięta długie, jesienne wieczory spędzone na rozgrywkach Memory. Co istotne, poza samą rozrywką, Memory ma również walory edukacyjne. Dowiedz się, dlaczego powinieneś kupić tę grę swojemu dziecku – zapraszamy do artykułu.

Jak Memory wpływa na rozwój dziecka?

Choć gry Memory zazwyczaj kupujemy dla dzieci, warto jednak nadmienić, że tak naprawdę to świetna propozycja dla osób w każdym wieku. Ale bez wątpienia, to właśnie najmłodsi członkowie rodziny zyskują dzięki grze w Memory najwięcej – spędzają czas z ukochanymi rodzicami i uczą się wielu, wielu nowych rzeczy!

Gra w Memory pobudza bowiem w maluchach kilka zmysłów. Będą się przy niej uczyć (i świetnie bawić) zarówno trzylatki, jak i pięciolatki. Zasady można bowiem trochę dostosować do wieku każdego gracza. Zacznijmy jednak od szeregu zalet, jakie niesie za sobą ta ponadczasowa gra.

A więc, gra w Memory:

  • poprzez konieczność zapamiętywania obrazków pomaga dziecku ćwiczyć pamięć,
  • dzięki rzeczywistym obrazkom pozwala poszerzać wiedzę,
  • uczy zdolności logicznego myślenia,
  • uczy zdolności wzrokowo-ruchowej,
  • pomaga ćwiczyć spostrzegawczość,
  • zwiększa zdolność logicznego myślenia,
  • kształtuje wyobraźnię,
  • pogłębia spostrzegawczość.

Poza tym wszystkim, nie można zapomnieć o najważniejszym – gra w Memory daje najmłodszym szansę na najlepszy ze wszystkich sposobów na zdobywanie nowych umiejętności: naukę poprzez zabawę.

Jak grać w Memory?

Oczywiście, zarówno dla dorosłych, jak i nieco starszych dzieci sprawdzi się standardowa wersja gry w memory. Polega ona na znalezieniu par kart przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości ruchów, czyli odkrywając jak najmniej kart. Młodsze dzieci także mogą grać w memory w ten sposób, zaczynając od mniejszej ilości par i stopniowo zwiększając ilość kartoników.

Z kolei dla najmłodszych fanów memory, polecamy spróbować nieco prostszej „wersji” standardowej rozgrywki. Wystarczy rozsypać kartoniki ilustracjami do góry i poprosić malucha o odnalezienie konkretnej pary. Ten sposób nie ćwiczy pamięci, tak jak standardowa opcja, ale maluchom daje bardzo dużo – przede wszystkim ćwiczy spostrzegawczość.

Memory można urozmaicić również w jeszcze jeden sposób. Wybierając karty np. z ilustracjami zwierząt lub pojazdów, można przy okazji odwracania kartoników, prezentować dziecku dźwięki, które wydają wspomniane zwierzątka bądź pojazdy. Można zacząć od standardowych obrazków, prezentujących przeróżne zwierzęta – świnki, krowy, pieski, kotki. A w miarę upływu czasu, zwiększać trudność, zawężając grupy zwierząt, np. do kart z ptakami. Chyba nie ma na tym świecie malucha, który nie zainteresowałby się odgłosami wydawanymi przez lwa, ogromną koparkę czy dzięcioła lub sowę. W tej wersji gry w Memory, poza ćwiczeniem pamięci, dziecko uczy się także dźwiękonaśladownictwa i poznaje świat zwierząt, pojazdów – w zależności od tego, na jakie karty postawisz.

Najpopularniejsze gry Memory

Najpopularniejsze gry Memory to oczywiście te z ulubionymi postaciami dzieci. Maluchy chętnie sięgają po karty ze zwierzątkami, pojazdami, owocami, warzywami, a nieco starsze pociechy np. po obrazki z postaciami z ulubionych kreskówek. Znamy też maluchy, które uwielbiają memory z obrazkami dinozaurów lub poszczególnych ras psów czy kotów. Wszystko zależy od zainteresowań małego odkrywcy.

Gdzie szukać kart memory z ulubionymi obrazkami dzieci? Nasza drukarnia gier planszowych jest w stanie przygotować memory z takimi obrazkami, jakie wymarzy sobie Twoja pociecha! Memory Minionki, Memory Kraina Lodu, Memory Bing czy Memory z dinozauramigra planszowa na zamówienie nie ogranicza Cię w żaden sposób. Zrób swojemu dziecku niespodziankę i wybierz taki wzór, który na pewno go zainteresuje. Spersonalizowane Memory i własna gra planszowa to najlepsze, co możesz podarować swojemu maleństwu. Skontaktuj się z nami i cieszcie się wspólną nauką poprzez zabawę!