Co powinna zawierać gra planszowa dla najmłodszych?
GraPlanszowaDlaCiebie 22 wrzesień 2021

Co powinna zawierać gra planszowa dla najmłodszych?

W obecnym świecie ciężko odciągnąć dzieci od komputera. Analogowe gry nie zapewniają tak dużej ilości bodźców by zaspokoić młody umysł przyzwyczajony do ruszających się na ekranie komputera kolorów czy dynamicznych dźwięków z głośnika. Jednak projektując gry planszowe na zamówienie można użyć pewnych sztuczek by zachęcić najmłodszych do przyłączenia się do rozgrywki. Jak więc stworzyć grę planszową, która będzie zarazem atrakcyjna dla dziecka i będzie posiadać wartość edukacyjną?

Immediate Reward - czym jest i dlaczego jest konieczne by przyciągnąć uwagę dziecka?

Immediate Reward można przetłumaczyć na polski jako “natychmiastowy zysk”. To zjawisko polega na natychmiastowym nagradzaniu za wykonaną czynność. Bardzo pozytywnie wpływa na motywację do powtórzenia w przyszłości czynności, za którą zostaliśmy nagrodzeni. Niestety ludzki mózg znacznie przecenia wartości natychmiastowe, przez co skutki długotrwałe schodzą na drugi plan. Ta tendencja powoduje, że ludzie uzależniają się od niezdrowych nawyków, które na chwilę poprawiają ich stan, nawet jeśli w dłuższej mierze są szkodliwe.

Większość rzeczywiście pozytywnych czynności jakie może wykonywać dziecko nie jest nagradzane od razu, dla przykładu nauka języka obcego przyniesie rezultaty dopiero po wielu miesiącach, podobnie jest z innymi dziedzinami. Dla dziecka to cała wieczność, dlatego najmłodsi tak niechętnie podejmują wysiłek rozpoczynania nauki. Gry komputerowe zapewniają jednak natychmiastową nagrodę, w postaci kolejnego poziomu doświadczenia, odblokowania nowej postaci czy nowych przedmiotów, dlatego są tak wciągające i tak niebezpieczne dla dzieci.

Ten efekt można jednak wykorzystać pozytywnie w grach planszowych. Jak już zostało wspomniane, nagrodą nie musi być nic wielkiego. Często wystarczy wyimaginowany poziom, zbieranie punktów lub poziomów. Tworząc grę planszową dla dzieci postaraj się zaprojektować ją tak, żeby gracze co chwilę mogli coś zdobywać. Motywacja dziecka do gry będzie rosła, jeśli będzie widziało przed sobą powiększającą się stertę żetonów.

Dużo elementów losowych

Losowość jest bardzo ważnym elementem w przypadku dużej różnicy wiekowej graczy. Zwykle różnica umiejętności grania w gry, znajomość zasad i szybkość myślenia między rodzicami i dziećmi jest bardzo duża, co sprawia, że dziecko w normalnych warunkach rzadko wygrywa. Część rodziców decyduje się na dawanie forów, jednak w przypadku bardziej bystrych dzieci odniesie to skutek przeciwny, jak tylko odkryją spisek. Dlatego losowość pozwala wygrać dzieciom bez handicapu, nawet jeśli podejmują mało optymalne decyzje. Do tego po przegranej grze mogą zrzucić winę na los, który nie był dla nich przychylny w danej rozgrywce.

Samo rzucanie kostkami daje dzieciom ogromną radość, dlatego postaraj się żeby Twoja gra zawierała kości lub różnego rodzaje koła fortuny. Prowokuje to również zabawne sytuacje i stymuluje dziecko do myślenia, jaki wynik na kości byłby dla niego najlepszy.

Jak umieścić w grze elementy wpływające na rozwój dziecka?

Po pierwsze zastanów się nad grupą docelową dzieci. Nie ma co ukrywać, charaktery dzieci mogą być bardzo rozbieżne od skupionych i cichych analityków do krzyczących i nie potrafiących usiedzieć w miejscu rozrabiaków. Jeśli chcesz zaprojektować grę uniwersalną musisz pomyśleć o obu tych skrajnych typach. Niech część zadań będzie związana ze sprawnością fizyczną, a część ze sprawnością intelektualną. Niech dziecko posiada wybór, jeśli na przykład nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, niech nadal ma szansę zdobyć za nie punkt robiąc jakieś małe zadanie fizyczne.

Najłatwiej jest stworzyć grę planszową ćwiczącą pamięć - zakryte żetony i karty doskonale się w tym celu sprawdzą. Jeśli Twoim celem jest gra edukacyjna to ciekawym pomysłem jest sprawdzanie wiedzy, która wcześniej pojawiła się w tej samej rozgrywce. Dla przykładu jeśli w pierwszej rundzie dziecko mogło na karcie przeczytać ciekawostkę z życia łosi, niech ma szansę podzielić się nią w późniejszym etapie gry.